.
.
.

یونان: ترکیه میان دو گزینه مذاکره یا دادگاه بین‌المللی یکی را برگزیند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نخست‌وزیر یونان با هشدار به ترکیه مبنی بر مراجعه به دیوان دادگستری بین‌المللی به‌ خاطر منازعات دریایی با کشورش، آنکارا را بین دو گزینه مذاکره برای رسیدن به توافقی بر سر اختلافات مرزهای آبی یا حضور در دادگاه بین‌المللی قرار داد.

«کریاکاس میتسوتاکیس» نخست‌وزیر یونان، شامگاه شنبه 22 اوت در مصاحبه با شبکه «سی ان ان» بار دیگر تاکید کرد که کشورش تسلیم آنچه که «تهدیدها و اخاذی‌های ترکیه» نامید، نخواهد شد.

نخست‌وزیر یونان ضمن هشدار به ترکیه درخصوص شکایت از این کشور در دیوان دادگستری بین‌المللی به‌خاطر منازعات دریایی، خواستار ایفای نقش در مذاکرات صلح شد. او در این مصاحبه گفت اگر آنکارا بر سر منازعات دریایی با آتن به تفاهم نرسد، کشورش به دیوان دادگستری بین‌المللی شکایت خواهد کرد.

میتسوتاکیس گفت: «ما در مورد مناطق مرزی آبی با ترکیه اختلاف نظرداریم، بارها به آنکارا گفتیم به عنوان دو همسایه متمدن بیاید باهم مذاکره و گفت‌وگو کنیم و اگر نتوانیم به راه حل برسیم، می‌توانیم موضوع را به دادگاه بین‌المللی احاله کنیم، اما آنچه نمی‌توان تحمل کرد، فعالیت‌های یک‌جانبه ترکیه در مناطق اقتصادی متعلق به یونان است».

او افزود: «ترکیه نه تنها یک کشتی اکتشافی برای کشف نفت و گاز به مرزهای ما فرستاده، بلکه تعدادی از ناوهای جنگی را نیز به منطقه مورد مناقشه بین دو کشور اعزام کرده است».

نخست‌وزیر یونان هشدار داد که این مساله تهدیدی است که به تشدید سریع تنش می‌انجامد.

او با اشاره به برخوردی که هفته گذشته بین دو ناو یونانی و ترک به وقوع پیوست، افزود: «این دقیقاً همان چیزی است که ما نمی‌خواهیم در منطقه ببینیم. البته ما همیشه از حق حاکمیت ملی خود دفاع خواهیم کرد».

نخست وزیر یونان ادامه داد: «پیام من به ترکیه بسیار ساده است، آخاذی، باجگیری و تحریکات را متوقف کنید و به عنوان همسایگان متمدن گفت‌وگو را شروع کنید. ما اخیراً با مصر توافق‌نامه‌ای بسیار مهم دست یافتیم که براساس آن حدود مرزهای آبی خود را ترسیم کردیم. این توافق‌نامه‌، می‌تواند، پایه‌ای برای سایر توافق‌های منطقه‌ای شود».

نخست‌وزیر یونان پیشتر نیز در مصاحبه‌های قبلی خود گفته بود، ترجیح می‌دهد تا آنکارا و آتن، منازعات دریایی خود در دریاهای «اژه» و «مدیترانه» را در سطح دیپلماتیک و سیاسی حل و فصل کنند.

او همواره می‌گوید «اگر ترکیه و یونان نتوانند راه‌حلی پیدا کنند باید به یک نهاد بین‌المللی مانند دیوان دادگستری بین‌المللی مراجعه کنند تا اختلافات آنها مورد قضاوت قرار گیرد».

یونان و قبرس مدت‌ها است که بر سر مسائل دریایی و مرزی با ترکیه اختلاف دارند و معتقدند اقدامات آنکارا در مدیترانه ناقض قوانین بین‌المللی در دریاها است.

چندی پیش قبرس نیز دادخواستی را درخصوص حق استحصال معادن واقع شده در دریا، به دیوان دادگستری بین‌المللی ارسال کرد. ترکیه تا کنون به این اقدام پاسخی نداده است.

با این حال، آنکارا که با قبرس روابط دیپلماتیک ندارد، می‌گوید که قسمت‌هایی از مدیترانه که دارای ذخایر نفتی است جزو قلمرو ترکیه محسوب می‌شود و یا در بخش ترکی قبرس واقع شده است.

از سوی دیگر وزارت دفاع ترکیه روز شنبه در حالی که تنش‌ها با یونان بر سر اکتشاف گاز طبیعی در آبها مشترک همچنان ادامه دارد، اعلام کرد که نیروی هوایی و نیروی دریایی این کشور تمرینات مشترکی در دریای اژه برگزار کرده‌اند.

براساس بیانیه وزارت دفاع ترکیه جنگنده‌های F-16 و ناوهای جنگی به منظور حفظ و بهبود توانایی عملیاتی مشترک میان دو نیرو در این مانور شرکت کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم