.
.
.

پومپئو برای گفت‌وگو درباره ایران و چین از اسرائیل و امارات بازدید می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خبرگزاری رویترز روز شنبه 22 اوت 2020 به نقل از یک منبع مطلع فاش کرد که مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریكا، روز دوشنبه پس از سفر به اسرائیل، عازم امارات متحده عربی خواهد شد.

به گفته این منبع که خواست نام و تابعیت‌اش پنهان بماند، هدف این سفر بررسی توافق عادی‌سازی میان امارات و اسرائیل است.

این منبع افزود: «ماموریت پومپئو همچنین شامل بحث درباره چالش‌های امنیتی ایجاد شده توسط ایران و چین در منطقه است».

خبرنگار العربیه گزارش داد که بازدید پومپئو از اسرائیل 24 ساعت طول خواهد کشید.

شایان ذکر است امارات متحده عربی پنج‌شنبه گذشته از توافق صلح این کشور با اسرائیل خبر داد. امارات در بیانیه ‌ای که از سوی خبرگزاری رسمی این کشور «وام» انتشار یافته اعلام کرد که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل و شیخ محمد بن زاید آل نهیان ولی‌عهد ابوظبی و معاون فرمانده کل نیروهای مسلح امارات، پنج‌شنبه 13 اوت 2020 در تماسی تلفنی در مورد آغاز روابط کامل دوجانبه میان اسرائیل و امارات متحده عربی توافق کردند.

توافق صلح میان اسرائیل و امارات متحده عربی به سرپرستی ایالات متحده آمریکا مورد استقبال تعدادی از کشورهای اروپایی و عربی قرار گرفت.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا گفت که توافق میان امارات و اسرائیل که الحاق سرزمین‌های فلسطینی را متوقف می‌کند ظرف 3 هفته در کاخ سفید از سوی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و محمد بن زاید آل نهیان ولی‌عهد ابوظبی امضا خواهد شد.

فعال‌سازی مکانیسم ماشه علیه ایران

علاوه بر این، ایالات متحده بار دیگر انتقادات خود را نسبت به روسیه، چین و کشورهای اروپایی مخالف فعال کردن «مکانیسم ماشه»، تکرار و بر اعمال دوباره همه تحریم‌ها علیه ایران تأکید کرد.

وزیر امور خارجه آمریكا تأكید كرد كه واشنگتن از نقض تحریم‌ها توسط روسیه و چین جلوگیری می‌كند.

او در مصاحبه با «فاکس نیوز»، نسبت به عدم حمایت متحدین اروپای از تلاش واشنگتن برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران در شورای امنیت ابراز ناامیدی کرد.

پیامدهای مکانیزم ماشه

شایان توجه است که دولت ترامپ دو سال پیش از برجام خارج شد و تأکید کرد که تعهدات موجود در برجام برای محدود کردن فعالیت‌های هسته ای ایران، از کارایی لازم برخوردار نیست.

بر اساس برجام در ازای الغای تحریم‌های سازمان ملل، تهران ملزم به متوقف کردن تمامی فعالیت‌های هسته‌ای مرتبط با غنی‌سازی اورانیوم شامل پروژه‌های تحقیقاتی شد، توافقنامه هسته‌ای همچنین ممنوعیت وارد کردن هرگونه مواد مورد استفاده در این زمینه فعالیت اتمی را مورد تأکید قرار داد.

بازگرداندن تحریم‌ها مانع توسعه برنامه موشک‌های بالستیک قادر به حمل کلاهک هسته‌ای خواهد شد و مکانیزم ماشه، تحریم‌های مشخصی را علیه ده‌ها شخصیت حقیقی و حقوقی باز خواهد گرداند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم