.
.
.

وزارت کشور عراق آغاز عملیات پیگرد و بازداشت قاتلان کنشگران بصره را اعلام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ساعاتی پس از ورود مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق به استان بصره که این روزها شاهد ترورهای زنجیره‌ای فعالان مدنی سیاسی، روزنامه‌نگاران و پزوهشگران عراقی است، عثمان الغانمی وزیر کشور، بامداد یکشنبه 23 اوت 2020، از آغاز عملیات نیروهای امنیتی برای بازداشت قاتلان در استان بصره خبر داد.

اغلب فعالان عراقی‌ها و تحلیلگران این کشور «شبه‌نظامیان وابسته به سپاه قدس ایران» را به ترور و قتل کنشگران این کشور متهم می‌کنند.

مصطفی الکاظمی شامگاه شنبه در دیدار با مسئولان امنیتی و نظامی در ستاد فرماندهی عملیات بصره با تأکید بر اینکه حضور او در استان یک مورد استثنایی است، خطاب به نیروهای امنیتی، گفت: «من از شما انتظار جدی دارم که هرچه سریعتر جنایتکاران را شناسایی کنید».

او با بیان اینکه گروه‌های غیرقانونی مدتی است، سعی در ترساندن مردم بصره دارند، تاکید کرد که گروه‌های مسلح برای همه عراقی‌ها تهدیدی جدی به شمار می‌آیند.

الکاظمی گفت: «بصره برای ما مهم است و ما برای حفظ امنیت آن، ناکامی‌های امنیتی را نمی‌پذیریم».

نخست وزیر عراق تاکید کرد که هر گونه مداخله سیاسی در کارهای امنیتی را نمی‌پزیرد.

الکاظمی بر ضرورت تأمین امنیت مردم بصره تأکید کرد و گفت: «جنایتکارانی هستند که مرتکب ترور می‌شوند اما ما اقدامی جدی در مقابل جنایات آنها ندیده‌ایم».

روز جمعه، استان بصره شاهد اجرای طرح امنیتی با نظارت عثمان الغانمی وزیر کشور برای پیگیری قاتلان و پرونده‌های دیگر بود.

الغانمی دستور اجرای طرح خلع سلاح افراد و گروه‌های غیر قانونی و رسیدگی به پرونده مواد مخدر، اختلافات قبیله‌ای و بازداشت جنایتکارانی شد که هنوز حکمی برای بازداشت آنها صادر نشده است.

این در حالی که نیروهای مشترک ارتش و پلیس عراق مستقر در بصره، تعداد زیادی از خودرو با شماره پلاک تقلبی را توقیف کردند، وزارت کشور عراق گفته است، جانیان از این خودروها برای ترور فعالان سیاسی استفاده کرده‌اند.

نیروهای امنیتی عراق هم اکنون در چهارراه‌ها و جاده‌های اصلی بصره و مهمترین آن‌ها خیابان «التجاری» که شاهد ترور خانم دکتر ریهام یعقوب فعال سیاسی و کارشناس تغذیه بود، مستقر شده‌اند.

تشییع جنازه ریهام یعقوب فعال سیاسی بصره که روز چهارشنبه ترور شد
تشییع جنازه ریهام یعقوب فعال سیاسی بصره که روز چهارشنبه ترور شد

دکتر ریهام یعقوب یکی از فعالان سیاسی عراقی شناخته شده در بصره بود که در راه‌اندازی اعتراضات مردمی علیه «طبقه فاسد، نفوذ شبه‌نظامیان وابسته به ایران و سهمیه‌بندی قدرت» شرکتی فعال داشت، او روز چهارشنبه توسط افرادی مسلح ترور شد.

این سومین حادثه ترور طی یک هفته در بصره بود که در آن افراد مسلح پس از کشتن یک فعال سیاسی، چهار نفر دیگر را در عملیات تروریستی جداگانه‌ای هدف قرار دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم