.
.
.

عراق؛ نیروهای آمریکایی امروز از پایگاه التاجی خارج می‌شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خبرنگار العربیه در بغداد، بامداد یکشنبه 28 اوت به نقل از منابع آگاه گزارش داد که نیروهای آمریکایی، امروز یکشنبه با تحویل دادن پایگاه التاجی در شمال بغداد به نیروهای عراقی، از این پایگاه نظامی خارج می‌شوند.

عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی از عراق، همزمان با سفر مصطفی الکاظمی نخست وزیر این کشور به واشنگتن صورت می‌گیرد که طی آن درباره خروج نیروهای آمریکایی از کشورش و دیگر مسایل با مقامات آمریکایی گفت‌وگو کرده بود.

شش سال پیش، نیروهای ائتلاف بین‌المللی به رهبری ایالات متحده آمریکا به منظور کمک به نیروهای عراقی برای اخراج داعش که در آن زمان یک سوم خاک عراق و تعدادی از شهرهای این کشور را به کنترل خود در آورده بود، وارد عراق شدند و به آموزش نیروهای عراقی پرداختند.

امروز پس از گذشت سال‌ها، فرماندهی عملیات مشترک اعلام کرد که این نیروها به ویژه نیروهای آمریکایی از پایگاه التاجی در شمال بغداد خارج می‌شوند.

نیروهای آمریکایی در التاجی، مهمترین بخش از نیروهای ائتلاف بین‌المللی محسوب می‌شوند و احتمالاً آنها در پایگاه‌های البغدادی و الحریر در اربیل مستقر خواهند شد.

فرماندهی مشترک نیروهای عراق با هماهنگی با نیروهای ائتلاف بر فرایند عقب نشینی نیروهای ائتلاف نظارت می‌کند.

طبق گزارش العربیه با خروج نیروهای آمریکایی از پایگاه التاجی، فرماندهی مشترک نیروهای عراق، آموزش نیروهای نظامی این کشور را به عهده می‌گیرد.

بنا به گزارش خبرنگار العربیه در بغداد، باقی‌مانده نیروهای ائتلاف یا به کشورهای نزدیک عراق، یا در پایگاه‌هایی در اماکنی دیگر از عراق مستقر خواهند شد.

نیروهای ائتلاف بین المللی در تاریخ 15 ژوئن 2014، یعنی زمانی که داعش شهر موصل را اشغال کرد، وارد عراق شدند، این نیروها از آغاز ورود به عراق نیروی خود را بر جنگ با گروه تروریستی داعش متمرکز کردند و در نبردهایی آزادسازی شهر موصل، انبار و صلاح الدین نقشی بسیار فعال و محوری ایفا کردند.

پس از شکست داعش در سال 2017، این نیروها ماموریت آموزش تسلیحاتی و ارائه اطلاعات نظامی به نیروهای عراقی و پشتیبانی مستقیم نظامی از آنها در جبهه‌ها جهت تعقیب هسته‌های باقی مانده داعش را بر عهده گرفتند.

مهمترین مقر تمرکز نیروهای بین‌المللی در عراق، پایگاه نظامی التاجی در شمال بغداد، پایگاهی در فرودگاه بغداد، پایگاه بلد در صلاح الدین، پایگاه الحبانیه در انبار، پایگاه عین السد در انبار، پایگاه K1 در کرکوک و پایگاه الحریر در اربیل است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم