.
.
.

عامل کشتار مسجد نیوزیلند با نجات‌‌یافتگان وخانواده قربانیان رو‌دررو می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روز دوشنبه 24 اوت، برای اولین بار بیش از 66 تن از نجات‌یافتگان و خانواده‌های قربانیان قتل‌عام در دو مسجد شهر کرایست چرچ، در دادگاه رودررو می‌شوند.

به دلیل این حادثه هولناک حمله تروریستی به دو مسجد در شهر کرایست چرچ که نیوزلند و جهان را تکان داد، امکان دارد که دادگاه نیوزلند برای اولین بار عامل کشتار را به حبس ابد بدون دادن حق شرایط آزاد شدن از زندان محکوم کند.

قرار است روز دوشنبه، برنتون تارانت، سفیدپوست افراطی استرالیایی که در ماه مارس 2019 با حمله به دو مسجد النور و لینوود در شهر کرایست چرچ نیوزیلند، 51 تن از نمازگزاران را کشت، با نجات‌یافتگان و خانواده قربانیان این حمله تروریستی روبرو شود.

دادگاه اجازه داده تا برخی خانواده قربانیان از روز دوشنبه به مدت چهار روز در صحن دادگاه حضور داشته باشند تا از نزدیک شاهد روند محاکمه باشند.

تارانت در یک زندان امنیتی با محافظت شدید نگهداری می‌شود و انتظار می‌رود با ماموران امنیتی زیادی وارد صحن دادگاه شود. به نظر می‌رسد دادگاه این عامل کشتار را به حبس ابد محکوم کند.

کشتار مسلمانان کرایست چرچ تاثیرات عمیقی روی نیوزیلند گذاشت به طوری که حتی باعث تغییر برخی قوانین مربوط به حمل سلاح در این کشور شد.

حمله هریسون برنتون تارانت به دو مسجد مسلمانان در نیوزلند منجر به وضع قوانین جدیدی شد که به موجب آن سلاح‌های نیمه اتوماتیک کشنده، مانند اسلحه‌ای که توسط او علیه نمازگزاران استفاده شد، ممنوع اعلام گردید.

تارانت پیشتر در جلسه تفهیم اتهام دادگاه به تمام اتهامات علیه خود که شامل 51 فقره قتل، 40 فقره تلاش برای قتل و ارتکاب اقدام تروریستی اعتراف کرد.

کامرون مندر قاضی دادگاه عالی نیوزلند فردا دوشنبه شهادت 66 بازمانده از این حمله را خواهد شنید.

قاضی دادگاه همچنین به متهم که احتمالاً در دادگاه حاضر خواهد شد، قبل از صدور حکم مجازات اجازه سخنرانی خواهد داد.

تارانت با حكم حبس ابد به مدت 17 سال بدون داشتن هیچگونه آزادی مشروط روبرو است. اما قاضی این قدرت را دارد كه او را برای تمام عمر و بدون هیچ گونه آزادی مشروط در حبس ابد نگه دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم