.
.
.

زالی: ایران جزء سه کشور اول از لحاظ آلودگی کادر درمان به ویروس کرونا است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران با هشدار درباره فرسودگی کادر درمانی در مقابله با کرونا اعلام کرد که ایران جزء سه کشور اول از لحاظ آلودگی کادر درمان به ویروس کرونا است.

بر اساس گزارش خبرگزاری مهر، یکشنبه 23 اوت 2020 علیرضا زالی، میانگین ابتلای کادر درمان در ایران به ویروس کرونا را نسبت به استاندارد جهانی بالا دانست و گفت: «آمار تطبیقی نشان می‌دهد ایران، آمریکا و روسیه سه کشوری هستند که از نظر قدر مطلق ابتلا، میزان ابتلای کادر درمان در این کشورها بالاتر است».

به گفته او، در پیک اول که شروع بیماری بود، تجهیزات حفاظتی به اندازه کافی در بیمارستان‌ها توزیع نشده بود و جامعه پزشکی هم آموزش‌های لازم را در زمینه مقابله با اپیدمی و نحوه ابتلا به بیماری و حفاظت عمومی ندیده بودند، اما در حال حاضر به رغم اینکه وسایل حفاظت فردی در دسترس است و آموزش‌های لازم دیده شده و تجربه گروههای پزشکی هم افزایش پیدا کرده است اما میزان ابتلا به چند دلیل بالاتر است.

زالی مهم‌ترین دلیل این امر را «فرایند خستگی مزمن تیم پزشکی» که یک مسئله غیرقابل اجتناب است و موجب شده سطح دفاعی و ایمنی افراد کاهش پیدا کند، عنوان کرد.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران «سطح بالای خستگی و فرسایشی بودن بیماری کووید 19» را موجب کاهش انگیزه‌های افراد برای استفاده از وسایل حفاظتی دانست و گفت: «مطالعه میدانی در سه دانشگاه علوم پزشکی در تهران نشان می‌دهد 23 درصد گروه‌های پرستاری و پشتیبانی بیمارستان‌ها به رغم وجود وسایل حفاظتی در مراکز درمان به اندازه کافی از این وسایل استفاده نکرده بودند، در جامعه پزشکی این عدد حدود 12 تا 18 درصد است؛ به این دلیل که پوشیدن لباس‌های کاور در فضای گرم و با تهویه نامناسب بیمارستان‌ها کاری سخت است».

زالی از ضرورت جذب نیروی انسانی در حوزه بهداشت و درمان و فشار مضاعف به اقتصاد ضعیف و شکننده بیمارستان‌ها در سال‌های اخیر خبر داد.

بر اساس گزارش همشهری آنلاین، از زمان شیوع ویروس کرونا در ایران تا 22 ژوئیه، تعداد کل جان‌باختگان کادر درمانی در ایران، 138 نفر بود.

بر اساس گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، رضا گل‌پیرا رئیس مرکز مدیریت بیمارستانی وزارت بهداشت ایران نیز از ابتلای 19000 نفر از کادر درمان این کشور به کرونا تا این تاریخ خبر داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم