.
.
.

نخست‌وزیر سودان: رژیم عمر البشیر باعث اعمال تحریم‌های سخت علیه کشور شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عبدالله حمدوک نخست‌وزیر سودان، شامگاه شنبه 22 اوت در مصاحبه‌ای گفت که نظام سابق به ریاست عمر البشیر باعث شد تا جامعه بین‌المللی تحریم‌های سختی علیه سودان اعمال کند.

حمدوک در ادامه یادآور شد که دولت جدید این کشور برای حذف نام این سودان از لیست تروریسم، گام‌های بزرگی را برداشته است.

نخست‌وزیر سودان تاکید کرد، مردم کشورش هرگز طرفدار تروریسم و افراط‌گرایی نبوده‌اند.

او طی سخنانی که به مناسبت مرور یک سال از عمر دولت موقتش ایراد کرد و از تلویزیون دولتی سودان پخش شد، گفت: «رژیم قبلی باعث شد تا تحریم‌های سختی بر سودان اعمال شود».

حمدوک در ادامه اضافه کرد که دولت در تلاش است تا «موقعیت و اعتبار سودان را که توسط رژیم ایدئولوژیک سابق بر باد رفت»، دوباره به این کشور بازگرداند.

او همچنین بیان کرد که دولت جدید سودان آماده هستند تا با دادگاه بین‌المللی همکاری کرده، افراد رژیم سابق را که تحت تعقیب هستند، تحویل دهد.

نخست وزیر سودان با بیان اینکه میزبانی و سرپرستی کنفرانس دوستان سودان توسط ریاض، نشانه‌ای آشکار از باز شدن درهای جامعه بین‌المللی به سوی سودان است و خاطرنشان کرد: «نشست ریاض نقطه عطفی در راستای پذیرش سودان و باز شدن راه‌هادرب‌ها به روی این کشور است».

حمدوک با بیان اینکه تنوع و تعدد نیروهای «آزادی‌خواه و تغییرطلب» باید منشأ وحدت باشد و نه منبع اختلاف، افزود: «ما نگران بی‌نظمی و اختلاف نظر میان نیروهای آزادی‌خواه و تغییر طلب هستیم».

او با بیان اینکه گرایش‌های ایدئولوژیک رژیم سابق موجب انزوای بین‌المللی ما شده، یادآور شد: «پرونده‌های بیش از 12هزار کارمند مورد ستم قرار گرفته در رژیم سابق بررسی شده است».

نخست وزیر سودان طی هفته‌های گذشته، سپهبد عادل احمد بشیر مدیرکل پلیس و همچنین معاون او ستوان عثمان محمد یونس را از کار برکنار کرد.

برکناری این دو مقام امنیتی به منظور پاسخ مثبت دادن به معترضانی است که خواستار انجام اقداماتی بیشتر علیه مقامات مرتبط با عمر البشیر رئیس ‌جمهوری سابق سودان و افراد رژیم او شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم