.
.
.

ایران: انفجار نطنز نتیجه یک اقدام خرابکارانه بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حدود دو ماه پس از انفجار تاسیسات هسته‌ای نطنز، ایران روز یکشنبه 23 آگوست 2020 اعلام کرد این اتفاق در نتیجه اقدامات خرابکارانه رخ داد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران درباره دلایل انفجار تاسیسات هسته‌ای نطنز که بزرگترین مرکز غنی‌سازی اورانیوم ایران است، گفت: «بررسی های امنیتی خرابکارانه بودن این اقدام را تایید می کند و آنچه مسلم است اینکه در نطنز انفجار رخداده است اما در این که این انفجار چگونه صورت گرفته و با چه موادی انجام شده و جزئیات آن چیست؟ را مسئولین امنیتی در وقت مناسب اعلام خواهند کرد.»

در روزهای پس از انفجار اخباری درباره حمله هوایی جنگنده‌های اسرائیلی به تاسیسات هسته‌ای #نطنز منتشر شد ولی در آن زمان مجتبی ذوالنوری، رئیس کمیسیون امنیت ملی و روابط خارجی مجلس ایران احتمال حمله پهپادی، موشکی و یا بمب را به کلی رد کرد و گفت این انفجار از داخل صورت گرفت.

جواد کریمی قدوسی، عضو کمیسیون امنیت ملی و روابط خارجی مجلس ایران انفجار را نتیجه نفوذ و خرابکاری دانست و مدعی شد که «خرابکاری در نطنز» می‌تواند ناشی از «نفوذ» بازرسان و «جمع‌آوری اطلاعات» به نفع اسرائیل باشد و «معتقدیم بخشی از خرابکاری به دلیل حضور مستمر بازرسان آژانس در این منطقه بوده است.»

کریمی قدوسی در صفحه توئیترش نوشت: «حراست مراکز هسته‌ای موظف می‌باشند کلیه تجهیزات و ماشین آلات جدید را قبل از ورود به سایت های #هسته‌ای اسکن، آزمایش و بررسی کامل نموده تا از ایجاد رخنه نفوذ دشمن برای فرستادن عوامل نفوذی در چهره پیمانکار و مجری طرح مانع ایجاد نمایند.»

پیش از این و در روزهای اول پس از انفجار 2 ژوئیه 2020 روزنامه نیویورک تایمز به نقل از یک منبع اطلاعاتی عالیرتبه در خاورمیانه نوشت که انفجار نطنز یک عملیات اسرائیلی بود که برنامه هسته‌ای ایران را حداقل برای مدت 2 سال به عقب انداخت.

آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع سابق اسرائیل در آن زمان فاش کرد این منبع اطلاعاتی عالیرتبه یوسی کوهین، رئیس موساد است و از بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل خواست که او را ساکت کند. لیبرمن همچنین در یک برنامه تلویزیونی فاش کرد که بمب‌ها از ماه‌ها پیش در مجموعه‌ای از لوله‌ها جاسازی شده بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم