نخست‌وزیر عراق پس از بازگشت از واشنگتن مستقیما به بصره رفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

نخست‌وزیر عراق در پایان سفر چند روزه خود به آمریکا که طی آن با مقامات آمریکایی دیدار و گفت‌وگو کرد به عراق بازگشت و مستقیما وارد شهر بصره شد تا اوضاع بحرانی این شهر در نتیجه ترور فعالان مدنی را از نزدیک دنبال کند.

به گزارش منابع خبری از عراق، دفتر اطلاع رسانی «مصطفی الکاظمی»، نخست‌وزیر این کشور عصر امروز شنبه 22 اوت 2020 با صدور بیانیه کوتاهی اعلام کرد که وی به سفر رسمی خود به شهر واشنگتن، پایتخت آمریکا پایان داده و به عراق بازگشته است.

Advertisement

وزرای دفاع و کشور، رئیس حشد الشعبی، رئیس نهاد مبارزه با تروریسم، رئیس سازمان امنیت ملی، مشاور امنیت ملی، نماینده وزارت کشور و نماینده وزارت دفاع در سفر الکاظمی به بصره او را همراهی کردند.

شهر بصره در نتیجه اعتراضات گسترده علیه ادامه ترور فعالان مدنی و خبرنگاران در شرایط بحرانی به سر می‌برد.

این شهر روز جمعه شاهد اجرای طرحی امنیتی زیر نظر عثمان الغانمی وزیر کشور به منظور دستگیری قتلان تحت تعقیب و دنبال کردن دیگر پرونده‌ها بود، مهم‌ترین اهداف طرح امنیتی جمع‌آوری اسلحه بدون مجوز، مبارزه با مواد مخدر، درگیری‌های عشیره‌ای و بازداشت متهمینی به جرمی است که حکم دستگیری آنان تا کنون به اجرا گذاشته نشده است.

الکاظمی پیش بازگشت به عراق و سفر مستقیم به بصره، در پاسخ به دعوت رسمى «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا، سه‌شنبه هفته گذشته در راس یک هیئت بلندپایه راهی این کشور شد و بامداد چهارشنبه وارد واشنگتن شد.

نخست‌وزیر عراق در جریان سفر خود به واشنگتن، روز پنج‌شنبه در کاخ سفید با ترامپ دیدار و گفت‌وگو کرد و علاوه بر آن، با «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا و «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه این کشور نیز دیدارهای جداگانه‌ای داشت.

در جریان سفر نخست‌وزیر عراق به آمریکا همچنین قراردادها و تفاهم‌نامه‌هایی میان دو کشور در زمینه‌های مختلف به ویژه در حوزه انرژی به امضا رسید و مسئله خروج نیروهای آمریکایی از خاک عراق نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم