سفر مدیر آژانس هسته‌ای به ایران برای طرح پرسش‌هایی پیرامون تأسیسات هسته‌ای

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

رافایل گروسی مدیر آژانس جهانی انرژی هسته‌ای شنبه 22 اوت، پس از اعلام قصد خود برای سفر به ایران تأکید کرد که این اقدام به هدف طرح پرسش‌هایی در خصوص ایمنی تأسیسات هسته‌ای این کشور صورت می‌گیرد.

گروسی افزود که درتهران در مورد بازدید بازرسان آژانس از تأسیسات معین هسته‌ای صحبت خواهد کرد.

Advertisement

خبرنگار العربیه/ الحدث نیز با تأکید بر این که تهران، ورود بازرسان آژانس به دو سایت هسته‌ای را منع کرده افزود که پاسخی به پرسش‌های مطرح شده از سال 2019 داده نشده‌ است.

این سفر در پی افزایش نگرانی‌های شدید به دنبال آتش‌سوزی‌های سریالی عجیبی که از ماه‌های گذشته درایران روی می‌دهند و علت بروز آن‌ها روشن نشده، انجام می‌شود.

انفجارها و آتش‌سوزی‌های مبهم

گفتنی است طی دو ماه گذشته یک سلسله آتش‌سوزی‌ها و انفجارها در جنگل‌ها و مراکز متعدد صنعتی و اقتصادی ایران روی می‌دهند که احتمال عمدی بودن این حوادث را به پیش کشیده است.

مراکز هسته‌ای و نظامی بسیار حساس نیز از این دایره بیرون نماند و مسئولان به وقوع برخی از حوادث در این مراکز اذعان کردند.

بحث برانگیزترین حادثه از این دست، در تأسیسات هسته‌ای در نطنز روی داد که طی آن سانتریفوز این مرکز در 8 ژوئیه گذشته منهدم گردید.

جواد کریمی قدوسی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در این رابطه گفته بود که «رخنه امینی» علت بروز انفجار درتاسیسات نطنز بوده ‌است.در حالیکه سناریوهای مربوط به حمله سایبری یا حملات هوایی درخصوص انفجار نطنز، نامحتمل ارزیابی شد، روزنامه همشهری در گزارش 8 ژوئیه خود این حادثه را «هجومی خرابکارانه» خواند.

گفتنی است تصاویر ماهواره ای روشن کردند که انفجار 10 ژوئیه گذشته در منطقه گرم دره درغرب تهران در پایگاه هوایی سپاه پاسداران رخ داده بود.

شایان توجه است که ایران از زمان خروج آمریکا از برجام در سال 2018، حجم ذخیره اورانیوم غنی شده خود را 5 برابر کرده که برای ساخت دو بمب هسته ای کفایت می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم