.
.
.

زندانی سیاسی اهل‌سنت: گفتند اگر همکاری نکنی تو را می‌کشیم و می‌گوییم کرونا گرفته بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حمزه درویش زندانی سیاسی اهل‌سنت با انتشار یک فایل صوتی بیان کرد که در زندان شکنجه می‌شود و مورد تهدید ماموران قرار گرفته که از او می‌خواهند با آنها همکاری کند وگرنه او را می‌کشند و اعلام می‌کنند که گرونا گرفته بود.

این زندانی سیاسی اهل‌سنت که از 12 مه 2020 به اجبار از زندان رجایی‌شهر، به زندان لاکان رشت منتقل شد، با انتشار یک فایل صوتی، شرایط بد زندان، ضرب و شتم، شکنجه و تهدیدات ماموران وزارت اطلاعات علیه خود را افشا کرد.

او در این باره گفت: «الان مدت سه ماه است که با ضرب و شتم و فشار روحی روانی و تهدید از من می خواهند که همکاری کنم. می گویند اگر همکاری نکنی تو را آرزو به‌دل می‌گذاریم. تو را می‌کشیم و می‌گوییم که تو را کرونا کشته است».

درویش با اشاره به اعتصاب غذای خود بیان کرد: «در انفرادی به من دستبند و پابند زدند. طوری به من دستبند و پابند زدند که نمی‌توانستم دراز بکشم یا بلند شوم و در حالت نیم‌خیز مانده بودم و سه شب و سه روز در حالت نشسته خوابیدم».

او در ادامه با بیان اینکه 25 ژوئیه به دستور دادستان گیلان او را به زور از انفرادی به سالن متهمان به قتل زندان لاکان انتقال دادند گفت: «در بیستمین روز اعتصاب غذا پدر و مادرم در خانه در حمایت از من اعتصاب غذا کردند.»

درویش همچنین از شلاق خوردن و شکنجه شدید خود در زندان به منظور اعتراف‌گیری اجباری خبر داد.

او در ادامه افزود: «می‌گویند اگر همکاری نکنی تو را آرزو به‌دل می‌گذاریم. تو را می‌کشیم و می‌گوییم که تو را کرونا کشته است. به تو هپاتیت و ایدز منتقل می‌کنیم. تو را عقیم می‌کنیم. نمی‌گذاریم که سالم از زندان خارج شوی از طریق عوامل‌مان در زندان کاری می‌کنیم که نقص عضو شوی، می‌گوییم که چشمت را کور کنند، با چاقو از ناحیه کلیه مجروحت کنند».

به گفته این زندانی سیاسی اهل‌سنت، ماموران از او می‌خواهند تا همکاری‌هایی با آنها بکند که امنیت جانی خود و خانواده‌اش به خطر بیفتد.

حمزه درویش، زندانی عقیدتی، پیش از این نیز در اعتراض به وضعیت خود در زندان دست به اعتصاب غذا زده بود و نامه‌هایی را منتشر و از قوه قضاییه دادخواهی کرده بود.

او در سال 2016 به اتهام خروج غیرقانونی بازداشت و به 18 سال حبس محکوم و به زندان گوهردشت کرج منتقل شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم