ذی‌‌قار عراق در آتش خشم تظاهرکنندگان؛ تخریب مقرهای هواداران ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

هنوز چند ساعت از انفجار شامگاه جمعه 21 اوت در یکی از چادرهای تحصن‌کنندگان در میدان الحبوبی واقع در قلب شهر الناصریه (مرکز استان ذی‌قار) عراق نگذشته بود که توده‌های تظاهرکننده به سوی میدان مکان تحصن سرازیر شده و در شعارهای خود، عملیات «ترور و وحشت‌پراکنی» علیه فعالان مدنی در روزهای گذشته را محکوم کردند.

تظاهرکنندگان در اعتراض به ترورهای متعدد در مناطق مختلف شهر، اقدام به آتش‌زدن لاستیک کرده و تهدیدها نتوانست صدای آنها در مطالبه برای اجرای خواسته‌های خود و در راس آنها تحقیق در خصوص ترورهای سریالی را خاموش کند.

Advertisement

به گزارش خبرنگار العربیه/الحدث، تظاهرکنندگان تمامی مقرهای گروه‌های طرفدار ایران در ذی‌قار از جمله مراکز شبه‌نظامیان «عصائب اهل الحق» را در بیان خشم شدید خود از این ترورها ویران کردند، زیرا در افکار عمومی این شبه‌نظامیان متهم هستند که به نیابت از ایران مرتکب قتل و ترور معترضین شده‌اند.

معترضان همچنین دفاتر سازمان بدر، حزب الدعوه و مراکز دیگر احزاب هوادار ایران را به آتش کشیدند و خانه یکی از رهبران شبه‌نظامیان حزب‌الله عراق را ویران کردند.

جمعی از معترضان روز شنبه 22 اوت مبادرت به بستن خیابان ابراهیم الخلیل در مرکز شهر کردند که جاده‌ای اساسی و مهم در قلب الناصریه است.

دخالت نیروهای حاکمیت

مسئولان دولتی نیز متقابلاً تدابیر شدید امنیتی را در میدان الحبوبی به مورد اجرا در آوردند. به گفته خبرنگار العربیه/الحدث تظاهرکنندگان اقدامات دولت الکاظمی برای دستگیری عاملان ترورها را ارج می‌نهند.

نیروهای امنیتی ضمن تأکید بر تلاش خود برای دستگیری عاملان ترورها، از تظاهرکنندگان خواستند تا برای حفظ جانشان در میدان الحبوبی باقی بمانند.

ناظم الوائلی استاندار ذی‌قار از فرماندهی نیروهای انتظامی این استان خواست تا تحقیقات فوری را در مورد این انفجار آغاز کند.

به گزارش خبرگزاری عراق (واع)، او در بیانیه‌ای که شنبه 22 اوت صادر کرد یادآور شد کرد که از فرماندهی نیروهای انتظامی خواهان اجرای تحقیقات فوری و اعزام شمار بیشتری از نیروهای امنیتی و استقرار آنها در اطراف میدان الحبوبی شده و بر ضرورت همکاری تظاهرکنندگان و شهروندان با نیروهای امنیتی و اطلاع دادن کلیه وضعیت‌های مشکوک، تأکید کرده ‌است.

خشم فزانیده

شایان ذکر است شهر الناصریه روز گذشته به دلیل تکرار موارد ترور فعالان، شاهد خشم فزاینده معترضان بود و تظاهرکنندگان در شعارهای خود، شبه‌نظامیان و احزاب طرفدار ایران در الناصریه را محکوم کرده و مراکز این احزاب و همچنین تصاویر نوری المالکی نخست‌وزیر اسبق را آتش زدند، او طی سخنانی شماری از معترضان از جمله ریهام یعقوب را به خیانت متهم کرده بود که چهارشنبه گذشته در مرکز شهر بصره ترور شد.

ترورهای سریالی در بصره از قتل تحسین اسامه فعال مدنی در هفته گذشته آغاز شد و سپس ایهام یعقوب نیز ترور شد و فلاح الحسناوی نقاش عراقی و نامزدش هدف سوء قصد عناصر ناشناس قرار گرفتند که به زخمی شدن الحسناوی و قتل نامزدش انجامید.

موج خشونت‌های اخیر علیه فعالان مدنی عراقی با ترور «اسامه» آغاز شد و تظاهرکنندگان در طول سه روز در خیابان‌ها حضور داشتند و طی آن نیروهای امنیتی، اقدام به شلیک گلوله‌های جنگی به سوی معترضانی کردند که خانه استاندار بصره را هدف پرتاب سنگ و کوکتل مولوتوف قرار داده و جاده‌های اصلی را بستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم