بازداشت شماری از اهالی روستای «موران» و «عمیشیه» اهواز

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

ماموران امنیتی کوت عبدالله دستکم 6 تن از شهروندان معترض در روستاهای «موران» و «عمیشیه» را در جریان برگزاری تجمع اعتراضی که با هدف اعتراض به عدم استخدام نیروی کار بومی در شرکت «نیشکر دعبل خزاعی» برگزار شده بود بازداشت کردند.

تارنمای حقوق بشر در ایران در گزارشی عنوان کرد «روز سه‌شنبه 18 اوت 2020، دستکم 6 تن از اهالی روستاهای موران و عمیشیه کوت عبدالله واقع در 25 کیلومتری جنوب اهواز که با برگزاری تجمع اعتراضی به استخدام نیروی کار غیربومی در شرکت نیشکر دعبل خزاعی اعتراض کرده بودند توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.»

Advertisement

قیس ناصرى فرزند جلیل، قاسم ناصرى، رمضان معاوى فرزند حبیب، فاضل کردونى فرزند حاچم ، عارف ناصرى فرزند بهادر و جلیل عبودى کردونى هویت بعضی از بازداشت‌ شدگان است که برای این سازمان حقوق بشری احراز شده است.

در ادامه این گزارش آمده است «مسؤلین با تبعیض از استخدام فرزندان ما جلوگیرى مى‌کنند. ما به‌خاطر مصادره زمین‌هایمان در همان روزهاى اول تاسیس شرکت هاى نیشکر کشته و مجروح دادیم، در ابتداى به راه انداختن این شرکت، مسؤولین قول داده بودند که فرزندان ما را در این شرکت‌ها استخدام کنند اما على رغم بیکارى جوانان این منطقه، شاهد آن هستیم که افرادى را از استان‌هاى دیگر در این شرکت استخدام مى کنند.»

کریم دحیمی فعال حقوق بشر ضمن تشریح این خبر گفت: افراد بازداشت شده از روستاهای موران و عمیشیه «نواصر» کوت عبدالله هستند که بعد از اعتراض به عدم استخدام نیروی کار بومی و محرومیت آنها از حق اشتغال در این شرکت بازداشت شدند.

این فعال حقوق بشر در تشریح این تجمع اعتراضی و مطالبات اهالی این روستا افرود: مسؤلین با تبعیض از استخدام اهالی این روستا جلوگیری مى کنند. در ابتداى به راه انداختن این شرکت، مسؤلین قول داده بودند از نیروی کار این روستا در این شرکت استخدام کنند اما على رغم بیکارى جوانان این منطقه، شاهد آن هستیم که افرادى را از استانهاى دیگر در این شرکت استخدام مى کنند.

دحیمی پیرامون چگونگی بازداشت این افراد گفت: بعد از اعتراض ساکنان این 2 روستا، نیروهاى امنیتى اقدام به محاصره روستاها کرده و شمارى از اهالى منطقه را بازداشت کردند. بعضى از مسؤولین نیز جهت آرام کردن وضعیت به این 2 روستا سر کشیدند اما تا این لحظه هیچ فردی از بازداشت آزاد نشده است و نگرانی خانواده آنها از پرونده سازی برای آنها هر لحظه بیش از پیش شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم