امارات امضای توافق امنیت داخلی با اسرائیل را تکذیب کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

سالم محمد الزعابی مدیر اداره همکاری‌های امنیتی بین‌المللی در وزارت خارجه دولت امارات متحده عربی شنبه 22 اوت 2020 ادعاهای مطرح شده در رسانه‌های اسرائیلی مبنی بر این‌که امارات و اسرائیل در چارچوب معاهده صلح میان دو کشور یادداشت همکاری در زمینه امنیت داخلی امضا کرده‌اند را تکذیب کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی امارات (وام) سالم محمد الزعابی مدیر اداره همکاری‌های امنیتی بین‌المللی در وزارت خارجه دولت امارات تاکید کرد که هدف اساسی برقراری روابط اقتصادی و علمی در زمینه فناوری، هوش مصنوعی، بهداشت و آموزش است و این معاهده در چارچوب بحث درباره توافق‌های امنیتی نیست.

Advertisement

این در حالی است که برخی گزارش‌های منتشره در رسانه‌های اسرائیلی مدعی شده‌اند که تماس‌هایی در سطح وزرای دو کشور برای امضای توافق امنیتی دوجانبه انجام شده است.

الزعابی در این راستا خواستار هوشیاری و دقت، عین‌گرایی و دریافت حقایق از منابع موثق آن شده و تاکید کرد که چنین گزارش‌هایی به طور کلی عاری از صحت است.

توافق صلح تاریخی

شایان ذکر است امارات متحده عربی پنج‌شنبه گذشته از توافق صلح این کشور با اسرائیل خبر داد. امارات در بیانیه مشترکی که از سوی خبرگزاری رسمی این کشور «وام» انتشار یافته اعلام کرد که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل و شیخ محمد بن زاید آل نهیان ولی عهد ابوظبی و معاون فرمانده کل نیروهای مسلح امارات، پنج‌شنبه 13 اوت 2020 در تماسی تلفنی در مورد آغاز روابط کامل دوجانبه میان اسرائیل و امارات متحده عربی توافق کردند.

توافق صلح میان اسرائیل و امارات متحده عربی به سرپرستی ایالات متحده آمریکا مورد استقبال تعدادی از کشورهای اروپایی و عربی قرار گرفت.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا گفت که توافق میان امارات و اسرائیل که الحاق سرزمین‌های فلسطینی را متوقف می‌کند ظرف 3 هفته در کاخ سفید از سوی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و محمد بن زاید آل نهیان ولی‌عهد ابوظبی امضا خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم