.
.
.

استقبال پادشاهی سعودی از آتش بس در لیبی و دعوت به انجام گفت‌وگوهای داخلی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت خارجه سعودی جمعه 21 اوت 2020 ضمن اعلام استقبال دولت پادشاهی عربی سعودی از اعلام آتش‌بس در لیبی از سوی شورای ریاستی و شورای نمایندگان این کشور، بر ضرورت آغاز گفتگوهای سیاسی داخلی در این کشور تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی (واس) پادشاهی عربی سعودی بر ضرورت آغاز گفتگوهای سیاسی داخلی مبتنی بر منافع ملی جهت ایجاد راه‌حل دائمی که ضامن امنیت و ثبات برای مردم لیبی و مانع از دخالت‌های خارجی و در معرض خطر قرار گرفتن امنیت منطقه‌ای عربی شود، تاکید کرد.

شایان ذکر است روز جمعه پیش‌ از این فایز السراج رئیس شورای ریاستی دولت الوفاق لیبی آتش‌بس فراگیر در تمام خاک لیبی را اعلام کرد.
فایز السراج در بیانیه‌ صادره از شورای ریاستی دولت الوفاق لیبی توضیح داد که «برای تحقق عملی آتش‌بس لازم است شهرهای سرت و الجفره خلع سلاح شده و با توافق دستگاههای انتظامی دو طرف درباره تدابیر امنیتی لازم، اداره شوند».

السراج همچنین خواستار برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی زودهنگام با توافق طرف‌های لیبی طی ماه مارس آینده شد.

از سویی پارلمان لیبی به ریاست عقیله صالح و با توجه به اوضاع اقتصادی و معیشتی و انتشار ویروس کرونا در لیبی خواستار برقراری آتش‌بس میان همه طرف‌های درگیر در این کشور شد.

پارلمان لیبی جمعه در بیانیه‌ای توضیح داد که «توقف آتش‌بس منجر به خروج مزدوران، انحلال گروه‌های شبه‌نظامی و متوقف شدن دخالت‌های خارجی خواهد شد».

از سویی عقیله صالح رئیس پارلمان لیبی ابراز امیدواری کرد که آتش‌بس در لیبی منجر به تبدیل شدن شهر ساحلی سرت به مقری برای شورای ریاستی جدید شود تا در راستای اتحاد میان موسسات حکومتی یک نیروی امنیتی متشکل از همه مناطق لیبی محافظت از امنیت آن را به دست بگیرد.

در این راستا رئیس پارلمان لیبی همچنین ابراز امیدواری کرد که اقدامات نظامی طبق روند رایزنی‌های نظامی ‌5+5 و به سرپرستی نمایندگی سازمان ملل انجام شود.
شایان ذکر است که تعدادی از طرف‌های بین‌المللی ضمن استقبال از گام اتخاذ شده برای برقراری آتش‌بس در لیبی آن را پیشرفتی در جهت حل و فصل اختلاف‌ها و نزاع‌ها در این کشور دانستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم