استقبال امارات از توافق‌ آتش‌بس در لیبی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

دولت امارات متحده عربی شامگاه جمعه 21 اوت 2020 ضمن استقبال از اعلام آتش‌بس و توقف عملیات نظامی در کل خاک لیبی آن را «گامی‌مهم» توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی امارات (وام) وزارت خارجه و همکاری‌های بین‌المللی دولت امارات متحده عربی در بیانیه‌ای تاکید کرد که حل و فصل سیاسی تحت نظارت سازمان ملل متحد تنها راه پایان دادن به جنگ در لیبی است.

Advertisement

در بیانیه وزارت خارجه و همکاری‌های بین‌المللی امارات آمده است که کشور امارات این گام مهم را در راستای دستیابی به حل و فصل سیاسی و تحقق آرمان های مردم لیبی در بنای آینده‌ای می‌داند که آرزوهای‌شان جهت برقراری ثبات، صلح و شکوفایی بر اساس نتایج کنفرانس برلین، اعلامیه قاهره و توافقنامه الصخیرات را محقق می‌سازد.

شایان ذکر است روز جمعه پیش‌ از این فایز السراج رئیس شورای ریاستی دولت الوفاق لیبی برقراری آتش‌بس فراگیر در تمام خاک لیبی را اعلام کرد.

فایز السراج در بیانیه‌ صادره از شورای ریاستی دولت الوفاق لیبی توضیح داد که «برای تحقق عملی آتش‌بس لازم است شهرهای سرت و الجفره خلع سلاح شده و با توافق دستگاههای انتظامی دو طرف درباره تدابیر امنیتی لازم، اداره شوند».

السراج همچنین خواستار برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی زودهنگام با توافق طرف‌های لیبی طی ماه مارس آینده شد.

از سویی پارلمان لیبی به ریاست عقیله صالح و با توجه به اوضاع اقتصادی و معیشتی و انتشار ویروس کرونا در لیبی خواستار برقراری آتش‌بس میان همه طرف‌های درگیر در این کشور شد.

پارلمان لیبی جمعه در بیانیه‌ای توضیح داد که «توقف آتش‌بس منجر به خروج مزدوران، انحلال گروه‌های شبه‌نظامی و متوقف شدن دخالت‌های خارجی خواهد شد».

از سویی عقیله صالح رئیس پارلمان لیبی ابراز امیدواری کرد که آتش‌بس در لیبی منجر به تبدیل شدن شهر ساحلی سرت به مقری برای شورای ریاستی جدید شود تا در راستای اتحاد میان موسسات حکومتی یک نیروی امنیتی متشکل از افرادی از همه مناطق لیبی محافظت از امنیت آن را به دست بگیرد.

شایان ذکر است که تعدادی از طرف‌های بین‌المللی ضمن استقبال از گام اتخاذ شده برای برقراری آتش‌بس در لیبی آن را پیشرفتی در جهت حل و فصل اختلاف‌ها و نزاع‌ها و پایان دادن به جنگ در این کشور دانستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم