پمپئو: ما جلوی روسیه و چین در نقض تحریم‌ها علیه ایران را خواهیم گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

آمریکا مجدداً از روسیه، چین و کشورهای اروپایی که با درخواست واشینگتن برای فعال سازی «مکانیزم ماشه» برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران مخالفت کردند، انتقاد کرد.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا تأکید کرد که واشینگتن جلوی اقدام روسیه چین برای نقض تحریم‌ها علیه ایران را خواهد گرفت.

پمپئو درمصاحبه با «فوکس نیوز»، سرخوردگی آمریکا از عدم پشتیبانی هم پیمانان اروپایی از تلاش برای فعال سازی مکانیزم ماشه و تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران در شورای امنیت را ابراز داشت.

کلی کرافت نماینده آمریکا در سازمان ملل نیز به نوبه خود درمصاجبه با یک روزنامه آلمانی از موضع اروپا انتقاد کرد.

روزنامه دویچه سایتونگ به نقل از کرافت نوشت: «این موضوع به قدری اهمیت دارد که نمی‌توانیم تا انقضای تاریخ تحریم‌ها در 18 اکتبر آینده منتظر بمانیم. نمی‌توانیم منتظر باشیم تا دنیا در 18 اکتبر آینده متوجه شود که روسیه و چین قادر به تأمین تسلیحاتی ایران هستند و این نظام قادر به خرید سلاح و رساندن آن به دست شبه نظامیان و دیگر گروه‌های تروریستی نیابتی خود در سراسر جهان است.»

منش ناامید کننده اروپا

کرافت افزود: «رفتار اروپایی‌ها در خصوص اقدام کشور ما برای بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل، بسیار ناامید کننده بود.»

پمپئو روز گذشته، جامعه جهانی را به ایستادن در برابر اقدامات ایران فراخواند و اروپا را متهم به حمایت از رژیم ایران کرد.

این موضع پمپئو در پاسخ به موضع فرانسه، بریتانیا و آلمان در این خصوص بود که آمریکا با توجه به خروج از برجام در سال 2018، قانوناً از حق فعال‌سازی مکانیزم «اسنپ بک» برای بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران برخوردار نیست.

او روزگذشته پس از تسلیم رسمی درخواست راه اندازی مکانیزم ماشه به رئیس شورای امنیت به خبرنگاران گفت: «هیچ کشوری جز آمریکا از شجاعت و باور لازم برای تسلیم پیش نویش قطعنامه مشابه برخوردار نیست زیرا اروپا، گرینه جانبداری از ایران را انتخاب کرد.»

پمپئو دراشاره به عقب‌گرد اروپا افزود: «دوستان ما در آلمان، فرانسه و بریتانیا در نشست‌های خصوصی خود به من گفتند که خواهان تحریم تسلیحاتی علیه ایران نیستند.»

پیامدهای مکانیزم ماشه

شایان توجه است که دولت ترامپ دو سال پیش از برجام خارج شد و تأکید کرد که تعهدات موجود در برجام در خصوص محدود کردن فعالیت‌های هسته ای ایران، از کارایی لازم برخوردار نیست.

در صورت بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل، تهران ملزم به متوقف کردن تمامی فعالیت‌های هسته ای مرتبط با غنی سازی اورانیوم شامل پروژه‌های تحقیقاتی خواهد شد و ممنوعیت وارد کردن هر گونه مواد مورد استفاده در این موارد نیز در مورد ایران اعمال خواهد گردید.

بازگرداندن این تحریم‌ها مانع توسعه برنامه ایران برای موشک‌های بالستیک قادر به حمل کلاهک هسته‌ای خواهد شد و مکانیزم ماشه، تحریم‌های مشخصی را علیه ده‌ها شخصیت حقیقی و حقوقی باز خواهد گرداند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم