پس از ایا‌صوفیه؛ تبدیل یک موزه دیگر در استانبول به مسجد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه روز جمعه 21 اوت 2020، تبدیل کلیسای تاریخی کورا (کاریه) در استانبول، یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری این کشور را به مسجد اعلام کرد.

این تصمیم تنها یک ماه پس از تغییر کاربری بنای ایاصوفیه به مسجد اتخاذ شد. کلیسای کورا یکی از مهمترین بناهای استانبول با معماری بیزانسی است. دولت سکولار ترکیه 75 سال پیش این کلیسای قرون وسطایی را مانند ایاصوفیه به موزه تبدیل کرده بود.

اردوغان ماه گذشته شخصاً در اولین نماز جماعتی که پس از تغییر کاربری ایاصوفیه در آن بنا برگزار شد، شرکت کرد. تغییر کاربری ایاصوفیه از سوی مقامات کلیسا و کشورهای غربی مورد انتقاد قرار گرفت.

ایاصوفیه
ایاصوفیه

شایان توجه است که امپراطوری عثمانی در قرن شانزدهم میلادی کاربری کلیسای تاریخی کورا را به مسجد تغییر داده بود. این مکان که بیش از یک هزار سال کلیسای «منجی مقدس» نام داشته ‌است مانند بسیاری از دیگر مکان‌های عبادت مسیحیان در بیزانس پس از اینکه این شهر در سال 1453 به دست نیروهای عثمانی افتاد، تبدیل به مسجد شد.

اما این کلیسا که محل بزرگداشت نقاشی‌های بیزانس بود، بر اساس رویکرد سکولار جمهوری جدید که توسط کمال آتاتورک پس از شکست و فروپاشی امپراتوری عثمانی در سال 1923 بنا نهاده شد، در سال 1945 به موزه تبدیل شد.

این کلیسا ابتدا با نام «کلیسای ناجی مقدس کورا» شناخته می‌شد و آن را روی خرابه‌های کلیسایی دیگر بنا کرده بودند که بیرون از دیوارهای پایتخت سابق امپراتوری روم شرقی، یعنی شهر قسطنطنیه «استانبول» قرار داشت.

دادگاهی در ترکیه سال گذشته تصمیم سال 1945 دولت ترکیه مبنی بر تعیین کلیسای تاریخی کورا به عنوان «موزه» را لغو کرد.

برخی از قدیمی‌ترین موزائیک‌ها و دیوارنگاری‌های به جا مانده از دوره بیزانس در داخل کلیسای کورا قرار داد.

بنا به فرمان روز جمعه اردوغان، مدیریت کلیسای کورا از وزارت آموزش به اداره امور مذهبی واگذار خواهد شد و درهای این «مسجد» نیز به روی نمازگزاران باز می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم