افت بیش از 99 درصد صادرات کالاهای نفتی ایران به ترکیه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

بر اساس اعلام اتاق بازرگانی ایران صادرات کالاهای نفتی این کشور به ترکیه با افت بیش از 99 درصد همراه بوده است.

بر اساس گزارش خبرگزای ایلنا، جمعه 21 اوت 2020 اتاق بازرگانی تهران گزارشی را منتشر کرد که در آن آمارهای رسمی ترکیه نشان می‌دهد که در نیمه نخست سال 2020، ایران و ترکیه حدود یک میلیارد دلار تجارت کالایی داشته‌‌اند که نسبت به مدت مشابه سال 2019، با کاهش قابل توجه 73 درصدی همراه بوده است. طی این مدت صادرات کالایی ایران به ترکیه افت حدود 85 درصدی و واردات کالایی ایران از ترکیه نیز افت 45 درصدی را تجربه کرده است.

در ادامه این گزارش آمده است که دلیل عمده کاهش ارزش صادرات کالایی ایران به ترکیه افت بیش از 99 درصدی صادرات کالاهای نفتی ایران به این کشور بوده است؛ طوریکه بیش از 76 درصد از افت 85 درصدی صادرات ایران به ترکیه مربوط به این گروه کالایی است.

بر اساس آمارهای منابع رسمی ترکیه، در نیمه نخست سال 2019، تجارت کالایی ایران و ترکیه حدود 3.9 میلیارد دلار بوده که از این میزان، حدود 1.2 میلیارد دلار صادرات ترکیه به ایران و 2.7 میلیارد دلار واردات ترکیه از ایران بوده است. در نیمه نخست سال 2020، تجارت ترکیه با ایران کاهش حدود 73 درصدی را نسبت به مدت مشابه سال 2019 تجربه کرده و به حدود یک میلیارد دلار رسیده است. طی این مدت، واردات کالایی ایران از ترکیه کاهش 44.6 درصدی را شاهد بوده و به 652 میلیون دلار رسیده؛ در عین حال، صادرات ایران به ترکیه کاهش حدود 85 درصدی را تجربه کرده و به 417 میلیون دلار رسیده است.

کارشناسان معتقدند عامل اصلی افت صادرات طی ماههای اخیر در ایران، شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های صادراتی ناشی از آن در سطح جهان بوده و این موضوع زنگ خطر در اقتصاد ایران را به صدا درآورده و نشان می‌دهد محدودیت‌های کالاهای صادراتی و بازارهای هدف به شدت در شرایط خاص می‌تواند بر صادرات و درآمدهای ارزی تأثیرگذار و در نتیجه منجر به بحران‌ اقتصادی شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم