ابراز خشم ایالات متحده درباره کشته شدن چند تن از فعالان مدنی عراقی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

در حالی که زنجیره قتل‌ و ترور علیه فعالان مدنی و سیاسی در عراق همچنان ادامه دارد و باعث موجی از خشم و نفرت در میان مردم در نقاط مختلف عراق شده، وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا شامگاه پنج‌شنبه 20 اوت 2020 اعلام کرد که از ترور شدن فعالان مدنی در عراق و حملات علیه معترضان در شهرهای بغداد پایتخت عراق و بصره در جنوب این کشور احساس خشم می‌کند.

به گزارش خبرگزاری‌ها مورگان اورتگس سخنگوی وزارت دفاع آمریکا شامگاه پنج‌شنبه در بیانیه‌ای گفت:« از دولت عراق می‌خواهیم گام‌هایی فوری را برای مجازات گروه‌های شبه‌نظامی، جنایتکاران و باندهایی اتخاذ کند که به مردم عراق که خواهان استفاده از حق‌شان در اعتراض مسالمت‌آمیز هستند، حمله می‌کنند».

بیانیه وزارت خارجه آمریکا پس از آن صادر شده که شهر بصره پرجمعیت‌ترین شهر در جنوب عراق از چند روز پیش و به دنبال خشم و نگرانی از حمام خونی که همچنان در این شهر ادامه دارد شاهد حضور گسترده گشت‌های امنیتی و استقرار آنها در مناطق و خیابان‌های شهر بوده است.
در راستای تدابیر امنیتی اتخاذ شده از سوی وزارت کشور عراق، شامگاه پنج‌شنبه عثمان الغانمی وزیر کشور عراق در راس هیئتی امنیتی تاکید کرد که ارزیابی‌های امنیتی انجام شده درباره اوضاع استان‌های جنوبی مطلقا غیر قابل پذیرش است و باید راه حل‌های سریعی ایجاد شود.

شایان ذکر است افراد مسلح ناشناس، شامگاه چهارشنبه 19 اوت 2020 یک فعال مدنی زن عراقی به نام دکتر ریهام یعقوب را به همراه 3 تن از همراهانش در بصره به ضرب گلوله کشتند، پیشتر در سال 2018 خبرگزاری ایرانی مهر از این فعال مدنی عراقی به دلیل نقشش در تظاهرات 2018 انتقاد کرده و علیه او دست به تحریک زده بود.

از سویی و همزمان با آن شهر بصره عراق شاهد ترور 5 نفر از فعالان مدنی بود که رهام یعقوب یکی از این افراد بود. همه این افراد سال گذشته با کنسول آمریکا دیدار کرده‌ بودند. یکی از این افراد پرستاری بود که زخمی شد ولی از این ترور جان سالم به در برد.

یک فعال مدنی عراقی دیگر به نام «زیدون عماد» هم در بغداد مورد سوء قصد قرار گرفت ولی جان سالم به در برد.

همچنین یک فعال مدنی دیگر به نام «فلاح الحسناوی» هم به همراه نامزدش در وسط بصره مورد هجوم قرار گرفت و افراد مسلح کوشیدند او و نامزدش را بربایند که در نتیجه این درگیری نامزد الحسناوی کشته شد و او نیز مورد اصابت هفت گلوله قرار گرفت و هم‌اکنون در یکی از بیمارستان‌ها تحت درمان است.

در ارتباط با موج اخیر ترورها علیه فعالان مدنی در شهرهای عراق مجددا انگشت‌های اتهام به سوی گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به ایران نشانه رفته و در این راستا اعتراض‌های گسترده‌ای به موج خشونت و ترور علیه فعالان مدنی و سیاسی عراق انجام شد

بیشترین بازدید موضوعات مهم