.
.
.

مکانیزم ماشه علیه ایران و هشدار پمپئو به روسیه و چین

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سازمان ملل پنجشنبه 20 اوت شاهد روزی استثنایی خواهد بود چرا که برای نخستین بار، درخواست فعال سازی مکانیزم ماشه یا بازگرداندن خودکار تحریم های فراگیر علیه یک کشور ( در این مورد ایران) مطرح خواهد شد.

در این رابطه قرار است مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا، شکایت این کشور به عدم پای بندی ایران به برجام و قطعنامه 2231 به هدف فعال سازی مکانیزم ماشه یا « اسنپ بک» را به دیان دجانی نماینده دائم اندونزی در سازمان ملل و رئیس شورای امنیت در ماه جاری تحویل دهد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، شامگاه چهارشنبه 19 اوت اعلام کرد که به وزیر خارجه خود دستور داده، شورای امنیت را در جریان درخواست آمریکا برای فعال سازی مکانیزم ماشه برای بازگرداندن تمامی تحریم ها علیه ایران به علت نقض تعهدات هسته‌ای این کشور بگذارد.
در پی اعلام موضع ترامپ، وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد پمپئو در روزهای پنجشنبه و جمعه 20 و 21 اوت راهی نیویورک خواهدشد تا شورای امنیت را درجریان این شکایت آمریکا قرار دهد

از نگاه دولت ترامپ، برداشتن تحریم‌ها در سال 2015 از ایران، ده‌ها میلیارد دلار را در اختیار این کشور قرار داد که از آن برای ایجاد آشوب، خونریزی و وحشت درخاورمیانه و تمامی جهان استفاده کرد.

شایان ذکر است که به موجب مکانیزم ماشه که مفاد آن در برجام قید شده، بازگرداندن تمامی تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران در صورت در خواست یک کشور طرف توافق و شکایت از بابت نقض تعهدات وارد شده دربرجام، امکان پذیر است.

هشدار پمپئو به چین و روسیه

این در حالی است که پمپئو به روسیه و چین در مورد نادیده گرفتن بازگرداندن تمامی تحریم‌ها علیه ایران هشدار داد.

وی در پاسخ به این پرسش فوکس نیوز که آیا آمریکا در صورت مخالفت با بازگرداندن تحریم های سازمان ملل علیه ایران، این دو کشور را هدف تحریم خود قرار خواهد داد گفت : « بدون شک چنین است.»

وزیر خارجه آمریکا افزود: ما عملا این کار را انجام دادیم و هر کشوری که تحریم های آمریکا را نقض کند، دراین خصوص مسئولیت دارد.همین رویه را در مورد تحریم های فراگیرتر شورای امنیت نیزپیاده خواهیم کرد

روندی آشفته ونامنظم (درهم برهم)

در این رابطه به نظر منابع دیپلماتیک، روند بازگرداندن تمامی تحریم‌ها شکلی بی‌نظم خواهد داشت زیرا روسیه و چین و دیگر کشورها نسبت به قانونی بودن این اقدام آمریکا، تردید دارند چرا که این کشور از برجام که از سوی ترامپ به عنوان « بدترین توافق» توصیف شده بود، خارج شد.

شایان ذکر است در پی ناکامی آمریکا در جمعه گذشته در خصوص به تصویب رساندن قطعنامه پیشنهادی خود در مورد تمدید تحریم تسلیاتی ایران، این کشور تهدید کرده بود که مکانیزم ماشه را فعال خواهد کرد.

پمپئو در این رابطه گفته بود : «جای تاسف است که اعضای اروپایی شورای امنیت از حمایت از تلاش‌های آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران امتناع ورزیدند. این اقدام، امنیت اروپائیان را خدشه دار می‌سازد.»

گفتنی است درصورت طرح شکایت از ایران در شورای امنیت از سوی وزیر أمور خارجه آمریکا، این شورا 30 روز فرصت خواهد داشت تا مصوبه معافیت ایران از تحریم ها را تمدید کند و در غیر این صورت تحریم ها به شکل خودکار باز خواهند گشت.

این در حالی است که آمریکا هر گونه تلاش برای تمدید معافیت ایران از تحریم‌ها را وتو خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم