مکانیزم ماشه؛ پای‌بندی روسیه به گفت‌وگو و انتقاد پکن از واشنگتن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

روسیه به همراه چین هم‌پیمان خود به مخالفت با بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران و همچنین تمدید تحریم تسلیحاتی علیه این کشور به‌رغم هشدارهای آمریکا، پایبند مانده‌اند.

گئورگی بوریسینکو سفیر روسیه در قاهره پنج‌شنبه 20 اوت در مصاحبه با العربیه تأکید کرد که کشورش هیچ توجیهی در ادامه تحریم‌ها علیه ایران نمی‌بیند و واشنگتن سعی در تحریک ایران و سوق‌دادن آن به سمت رویارویی نظامی دارد.

Advertisement

به گفته وی مسکو از گفت‌وگو میان کشورهای منطقه برای حل اختلاف استقبال کرده و اروپا نیز با موضع روسیه در خصوص فضای مذاکره به هدف برطرف کردن مسائل حل ناشده، اشتراک نظر دارد.

سفیر مسکو در قاهره در پاسخ به سئوالی پیرامون دخالت ورزی‌های تهران در کشورهای منطقه از طریق شبه‌نظامیان در چندین کشور عربی و نگرانی کشورهای تأثیرگذار منطقه از این موضوع، تأکید کرد: ما به دیدگاه کشورهای خلیجی در خصوص ایران احترام می‌گذاریم ولی بهتر این است که با ایران مذاکره شود نه جنگ زیرا هر گونه تنش آفرینی نظامی، به کشورهای عربی آسیب وارد می‌کند.»

به گزارش خبرگزاری روسیه، سرگی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه نیز مواضع آمریکا در خصوص «مکانیزم ماشه» علیه ایران را بیهوده توصیف کرده و افزود که واشینگتن فاقد توجیه حقوقی یا سیاسی برای این کار است و پیگیری این برنامه، باعث بروز بحران در شورای امنیت خواهد شد.

آمریکا حق ندارد

پکن نیز به نوبه خود اقدام واشنگتن را غیر حقوقی توصیف کرد به طوری که شاولی گیان سخنگوی وزارت خارجه چین پنجشنبه 20 اوت تأکید کرد که آمریکا پس از خروج از برجام از حق فعال سازی مکانیزم ماشه برای بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران، برخوردار نیست.

وی در نشست خبری گفت: «ما بارها گفته‌ایم که آمریکا عملاً از برجام بیرون رفته و نتیجتاً از حق بازگرداندن سیستم تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران، برخوردار نیست.»

این مواضع چین و روسیه درپی هشدار مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در آستانه اقدام امروز وی برای تسلیم در خواست کشورش در مورد فعال سازی مکانیزم «اسنپ بک» به شورای امنیت در خصوص نادیده گرفته شدن مکانیزم ماشه، عنوان گردید.

شایان ذکر است بر اساس مکانیزم ماشه که در برجام وارد شده، در صورتی که یکی از کشورهای طرف توافق برجام از نقض تعهدات برجامی تهران شکایت کند، این تحریم‌ها بشکلی خودکار علیه ایران از سر گرفته خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم