.
.
.

فرانسه خواستار اجرای کامل حکم دادگاه بین‌المللی ویژه لبنان شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت خارجه فرانسه شامگاه چهارشنبه 19 اوت 2020 گفت حکم صادره از دادگاه بین‌المللی ویژه رسیدگی به پرونده ترور رفیق حریری نخست وزیر سابق لبنان باید به طور کامل اجرا شود.

این در حالی است که به گزارش خبرگزاری‌ها ژان باتیست لوموان وزیر مشاور در امور خارجه فرانسه امروز پنج‌شنبه و در امتداد سفر اخیر امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه و ژان ایو لودریان وزیر خارجه این کشور به بیروت پایتخت لبنان خواهد رفت.

دادگاه بین المللی ویژه رسیدگی به پرونده ترور رفیق الحریری، سه‌شنبه، سلیم عیاش یکی از 4 متهم پرونده ترور رفیق الحریری را به ارتکاب قتل عمد نخست وزیر پیشین لبنان و همراهانش محکوم کرد.

دادگاه بین‌المللی ویژه رسیدگی به پرونده ترور رفیق حریری در این حکم اما 3 متهم دیگر این پرونده با نام‌های مصطفی بدر الدین، حسین عنیسی و اسعد صبرا را به دلیل کافی نبودن دلایل تبرئه کرد.

این دادگاه بین‌المللی ویژه روز سه شنبه 18 اوت 2020 کار دادرسی به پرونده ترور رفیق الحریری نخست وزیر فقید لبنان برای نطق حکم علیه متهمان را آغاز کرد.

دیوید رای، رئیس دادگاه ویژه پرونده اظهار داشت كه ترور رفیق الحریری به دلایل سیاسی انجام شده است.

این دادگاه بین‌المللی با اعلام این که تشخیص تعداد کسانی که در انفجاری که رفیق حریری نخست وزیر سابق لبنان و همراهانش را هدف قرار داده ممکن نیست، گفت متهمان این پرونده با طرفی سازمان یافته در ارتباط هستند، و دلایل نشان می‌دهد که ترور رفیق حریری سیاسی و هدف از آن بر هم زدن ثبات لبنان بوده است.

دادگاه بین‌المللی ویژه دادرسی در پرونده ترور رفیق الحریری همچنین توضیح داد که «دلایلی درباره طرفی که متهمان را برای ترور حریری سازماندهی کرده وجود ندارد».

محکومیت حسن عیاش عضو حزب‌الله لبنان به اتهام ترور رفیق حریری نخست وزیر پیشین لبنان از سوی دادگاه بین‌المللی ویژه لبنان واکنش‌های عربی و بین‌المللی را به همراه داشت و در این راستا سازمان ملل متحد حکم صادره را نشانه استقلال و سلامت دادگاه ویژه لبنان و تاکیدی بر پایبندی بین‌المللی به عدالت دانست.

مشعل السلمی رئیس پارلمان عربی نیز در توئیتی ضمن استقبال از حکم صادره از سوی دادگاه بین‌المللی بر ضرورت تحویل دادن شخص محکوم به دادگاه تاکید کرد تا عدالت تحقق یافته و امنیت و استقرار لبنان حفظ شود.

از سویی جیمز کلیورلی وزیر مشاور در امور خارجه بریتانیا پیش‌تر یادآور شد که محکومیت عضو حزب الله لبنان در ترور رفیق حریری گامی به سوی تحقق عدالت است.

از سوی دیگر کانادا نیز با تاکید مجدد بر حمایت از مردم لبنان ضمن تحسین حکم صادره از دادگاه بین‌المللی ویژه لبنان در راستای تحقق عدالت آن را « پیامی برای همه کسانی دانست که امنیت و صلح را تهدید می‌کنند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم