.
.
.

تمدید سفر نخست وزیر عراق به درخواست واشنگتن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به گفته دبیرخانه هیئت دولت عراق، مصطفی الکاظمی نخست وزیر درخواستی را از دولت آمریکا در خصوص تمدید سفر خود به واشنگتن دریافت کرد.

به گفته منابع آگاه، الکاظمی درخواستی را از مراکز و مسئولان آمریکا درمورد تمدید سفرش به واشنگتن دریافت کرده و با عقب انداختن تاریخ بازگشت خود موافقت نموده که قرار بود در شامگاه 20 اوت باشد.

این منابع افزودند که تمدید سفر الکاظمی بنا به درخواست مسئولان در کنگره و تمایل أعضاء و رهبران مجلس نمایندگان و شماری از مراکز اقتصادی، پژوهشی و سیاسی مطرح گردید و ملاقات های جدید احتمالا شامل نانسی پیلوسی رئیس مجلس نمایندگان نیز خواهد شد.

این در حالی است که الکاظمی طبق برنامه مقرر، مذاکراتی با دونالد ترامپ رئیس جمهوری خواهد داشت که در آن روابط دوجانبه در عرصه های امنیتی، اقتصادی و بهداشتتی به بحث گذاشته خواهد شد.

کاخ سفید تاکید کرده که سفر الکاظمی در برهه ای حساس و در سایه تهدیدهای امنیتی انجام گرفته و محور اصلی این سفر، مسائل اقتصادی و أمور مربوط به انرژی و سرمایه گذاری خواهد بود.

الکاظمی در هتل محل اقامت خود در واشنگتن با مایک پمپئو وزیر أمور خارجه آمریکا ملاقات کرد و طرفین در خصوص مهمترین مسائل مورد توجه دو کشور و راه های گسترش روابط میان عراق و آمریکا در زمینه های گوناگون، به تبادل نظر پرداختند.

افزون بر این روابط اقتصادی و همکاری های فیمابین در عرصه توسعه، سرمایه گذاری و جلوگیری از پاندمی کرونا و همچنین همکاری های دو جانبه در زمینه مبارزه با تروریسم و گفت و گوهای راهبردی میان دو کشور نیز در این دیدار به بحث گذاشته شد.

در همین راستا وزرای دفاع آمریکا و عراق نیز در خصوص مشارکت دوجانبه امنیتی مذاکره کرده و اهمیت ادامه بازسازی نیروهای عراق از جنبه های مورد توافق طرفین بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم