.
.
.

انور قرقاش: الحاق سرزمین‌های فلسطینی مسئله‌ای خطرناک است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

انور قرقاش وزیر مشاور در امور خارجه دولت امارات متحده عربی پنج‌شنبه 20 اوت 2020 تأکید کرد که «توقف الحاق سرزمین‌های فلسطینی شرط اساسی توافق صلح میان امارات و اسرائیل است».

انور قرقاش وزیر مشاور در امور خارجه دولت امارات متحده عربی پنج‌شنبه در گفتگو با اندیشکده «شورای آتلانتیک» فعال در حوزه روابط بین‌الملل تأکید کرد که «امارات متحده عربی به نمایندگی از فلسطینی‌ها گفتگو نمی‌کند بلکه تنها فلسطینی‌ها هستند که سرنوشت نهایی دولت‌شان را تعیین خواهند کرد».

او با تأکید این‌که مسئله الحاق سرزمین‌های فلسطینی از سوی اسرائیل مسئله‌ای بسیار خطرناک است، افزود «انتظار داریم به خواسته‌هایمان درباره توافق با اسرائیل عمل شود».

وزیر مشاور در امور خارجه دولت امارات متحده عربی همچنین به وجود شاخص‌های بین‌المللی جدیدی در حمایت از توافق میان امارات و اسرائیل اشاره کرد، توافقی که پیش‌تر از سوی امارات با عنوان «توافقی تاریخی» توصیف شده بود.

جنگنده‌های F-35

انور قرقاش در ارتباط با قرارداد خرید جنگنده‌های اف 35 آمریکایی که اخیرا مخالفت‌هایی از اسرائیل را با تحویل این جنگنده‌ها به امارات برانگیخته است توضیح داد که این قرارداد خرید و تحویل گرفتن این جنگنده‌های قبل از توافق صلح با اسرائیل انجام شده و در این راستا امارات درخواست‌های مشروعی را از سال‌ها پیش برای تحویل گرفتن چنین جنگنده‌هایی ارائه داده است.

او در ادامه گفت توافق صلح امارات با اسرائیل می‌بایست هر گونه موانعی از این قبیل را از جلوی قرارداد فروش جنگنده‌های F-35 به امارات بردارد.

قرقاش چند روز پیش گفته بود که تصمیم‌های راهبردی که امارات اتخاذ می‌کند تحول‌گرایانه و تاثیرگذار است.

شایان ذکر است امارات متحده عربی پنج‌شنبه گذشته از توافق صلح این کشور با اسرائیل خبر داد. امارات در بیانیه مشترکی که از سوی خبرگزاری امارات «وام» انتشار یافته اعلام کرد که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل و شیخ محمد بن زاید آل نهیان ولی عهد ابوظبی و معاون فرمانده کل نیروهای مسلح امارات، پنج‌شنبه 13 اوت در تماسی تلفنی در مورد آغاز روابط کامل دوجانبه میان اسرائیل و امارات متحده عربی توافق کردند.

در این بیانیه آمده‌است: «این دستاورد دیپلماتیک تاریخی، موجبات تقویت صلح در خاورمیانه را فراهم آورده و گواهی بر دیپلماسی جسورانه و دیدگاهی است که هر سه رهبر از آن برخوردارند و نشانی از شجاعت و دلیری امارات متحده عربی و اسرائیل در ترسیم روند تازه‌ای است که راه را در برابر امکانات بزرگی در منطقه می‌گشاید».

توافق صلح میان اسرائیل و امارات متحده عربی به سرپرستی ایالات متحده آمریکا مورد استقبال تعدادی از کشورهای اروپایی و عربی قرار گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم