.
.
.

انتشار خبر لو رفتن سوالات کنکور در فضای مجازی و تکذیب مسئولان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خبر لو رفتن سوالات کنکور سراسری در فضای مجازی منتشر شده، اما مسئولان این خبر را تکذیب کردند در حالیکه برخی از دانش‌آموزان سر جلسه از این سوالات عکس گرفتند و در فضای مجازی منتشر کردند.

این نخستین بار نیست که اخباری درباره لو رفتن سوالات کنکور سراسری که مهمترین آزمون در این کشور به شمار می‌آید، منتشر می‌شود.

امسال و همزمان با شیوع کرونا که باعث به تعویق افتادن آزمون و ایجاد تغییراتی در آن شد، اخباری درباره لو رفتن سوالات این آزمون در فضای مجازی منتشر شد اما مسئولان اعلام کردند که این اخبار کذب است. از سوی دیگر برخی از دانش‌آموزان همزمان با برگزاری آزمون از سوالات عکس گرفتند و در فضای مجازی منتشر کردند.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایرنا، پنج‌شنبه 20 اوت 2020 فاطمه زرین‌آمیزی سخنگوی سازمان سنجش ایران در این باره گفت: «بعد از پایان آزمون دروس عمومی، یک داوطلب کرونایی در بیمارستان طالقانی تهران با سوءاستفاده از احساسات عوامل اجرایی و بیماران کرونایی، موبایل به سر جلسه برد، از سوالات عکس گرفت و به شبکه‌های اجتماعی ارسال کرد».

به گفته او، این اقدام پس از پایان کنکور عمومی صورت گرفته و فرد متخلف دستگیر و تحویل مراجع قضایی شد و با توجه به اظهارات وی، فرد قصد تقلب نداشت و هدفش بیشتر موضوع القای لو رفتن سوالات کنکور با توجه به وضعیت موجود بود.

سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور توضیح داد که این فرد به محاکم دادگستری معرفی شد و مجازات پیش بینی شده در قانون شامل جزای نقدی از 10 میلیون ریال تا یک میلیارد ریال یا حبس از یک ماه تا پنج سال یا هر دو مجازات در این زمینه اجرا می‌شود.

زرین‌آمیزی در واکنش به تغییر چهره برخی افراد برای شرکت در کنکور سراسری به جای داوطلبان اظهار کرد: «این موضوع توسط پلیس فتا در حال پیگیری است. همچنین دکتر خدایی اعلام کردند برخی از این افراد توسط پلیس شناسایی شدند و برخی دیگر نیز در حال شناسایی هستند، اینها همه کلاهبرداری است که پلیس آن را پیگیری خواهد کرد».

این در حالی است که خبرگزاری فارس گزارش داد که به جز این دانش‌آموز کرونایی دستگیر شده چند دانش‌آموز دیگر نیز سر جلسه آزمون از سوالات عکس گرفته و در فضای مجازی منتشر کردند.

همچنین رئیس سازمان سنجش ایران در واکنش به این اخبار با تاکید بر اینکه انتشار دفترچه سوالات کنکور 99 ( هنر، ریاضی، انسانی، تجربی، زبان) حین برگزاری آزمون و قبل از اعلام رسمی از سوی سازمان سنجش، کذب و کلاهبرداری است گفت: «کلاهبرداران دفترچه سوالات کنکور سال 98 را با عنوان دفترچه سوالات کنکور امسال در فضای مجازی منتشر کردند. بنابراین داوطلبان گول این کلاهبرداری ها را نخورند ».

بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، ابراهیم خدایی در این باره توضیح داد: «سوالات آزمون داوطلبان گروه آزمایشی هنر دو ساعت پس از اتمام این آزمون روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار می گیرد».

او تاکید کرد که هر کسی ادعا دارد سوالات کنکور 99 لو رفته است می‌تواند آن سوالات را با سوالاتی که بعد از آزمون منتشر خواهد شد مقایسه کند؛ بنابراین مباحثی که در این زمینه در فضای مجازی منتشر شده بود آنچنان ناشیانه بوده و کلاهبرداری آن روشن است که با کمی دقت می شود به دروغین بودن آن پی برد .

او پیش از این اعلام کرده بود در صورت اجرای پروتکل‌های جدید وزارت بهداشت مربوط به کرونا، احتمال لو رفتن سوالات کنکور افزایش می‌یابد.

خدایی در این باره توضیح داد: «اتفاقی که می‌افتاد خط قرمز ما بود و آن این بود که حتی در صورت تامین فضای کافی و ایجاد فاصله دو متری بین داوطلبان، باید سوالات کنکور به 390 شهر ارسال می‌شد و در آنجا بر اساس فاصله‌گذاری جدید پلمب سوالات باز می‌شد و دفترچه‌ها مجددا مرتب می‌شدند که در این صورت احتمال لو رفتن سوالات کنکور افزایش می‌یافت».

بیشترین بازدید موضوعات مهم