افشاگری روزنامه آلمانی درباره محموله‌ نیترات آمونیوم ارسالی از ایران به حزب‌الله

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

روزنامه «دی ولت» آلمان چهارشنبه 19اوت 2020 در گزارشی با استناد به «منابع اطلاعاتی غربی» نوشت که حزب‌الله لبنان در سال‌های 2013 و 2014 محموله‌های بزرگی از نیترات آمونیوم را که وزن 3 محموله از آنها ما بین 630 الی 670 تن بوده با میانگین ارزشی بالغ بر 381.340 یورو از طریق بندر بیروت، فرودگاه لبنان و یا مرز زمینی با سوریه وارد کشور لبنان کرد.

طبق گزارش روزنامه «دی ولت» آلمان اولین محموله از نیترات آمونیوم به وزن 270 تن و با ارزش 179,399 یورو در 16 ژوئیه 2013 از ایران به دست حزب الله لبنان رسیده بود.

Advertisement

این روزنامه افزود، در 23 اکتبر همان سال نیز محموله دیگری از نیترات آمونیوم به وزن 270 تن و به ارزش 140,693 یورو به حزب الله لبنان تحویل داده شده بود.

درباره محموله سوم اما آنچنان که «العربیه.نت» از ترجمه وب‌سایت روزنامه دولت مطلع شده هیچ‌گونه جزئیاتی از قبیل وزن یا ارزش آن منتشر نشده است.

بنا به این گزارش همچنین محموله چهارمی از ماده نیترات آمونیوم به وزن 90 الی 130 تن به میانگین قیمت 61,248 یورو در 4 آوریل سال 2014 از ایران به حزب الله تحویل داده شده است.

این روزنامه نوشت، «سپاه قدس» شاخه برون مرزی سپاه پاسداران ایران به فرماندهی قاسم سلیمانی که در اوایل ژانویه سال 2020 در حمله پهپاد آمریکایی در اطراف فرودگاه بغداد کشته شده، مسئولیت انتقال این محموله‌های نیترات آمونیوم و تحویل آنها به حزب الله لبنان را برعهده داشته است.

هر چند هنوز مشخص نیست که این محموله‌ها همان نیترات آمونیومی باشد که در بندر بیروت انبار شده انتقال این محموله‌های نیترات آمونیوم از ایران به حزب الله لبنان اما همزمان با ورود کشتی «Rhosus» به بندر بیروت بوده که محموله 2750 تنی از نیترات آمونیوم را از مبدا کشور گرجستان به مقصد یک شرکت ساخت مواد منفجر در کشور آفریقایی موزامبیک حمل می‌کرده اما در بندر بیروت توقیف، مصادره و در انبار شماره 12 بندر بیروت تخلیه شده بود.

این روزنامه درباره محموله‌ای که در 23 اکتبر سال 2013 به لبنان انتقال داده شده گفته این محموله نیترات آمونیوم به وسیله کانتینرهای نرم و بوسیله هواپیما از ایران به لبنان انتقال داده شده بود و محمد جعفر القصیر عضو در حزب الله لبنان که از سال 2018 در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار گرفته است طرف لبنانی دریافت کننده این محموله‌های نیترات آمونیوم ارسالی از ایران بوده که همزمان با محموله نیترات آمونیوم کشتی «Rhosus» وارد بیروت شده است.

محمد جعفر القصیر همان‌طور که در گزارش روزنامه آلمانی دی ولت به نقل از متیو لویت «Matthew Levitt» کارشناس امور حزب الله و مدیر برنامه Reinhard برای مبارزه با تروریسم در انستیتوی واشنگتن آمده و نیز توسط «العربیه. نت» از آرشیو اخبار «اونلاین» درباره آن اطلاعاتی جمع‌آوری شده کسی است که فرماندهی «یگان 108» در تشکیلات حزب الله لبنان را بر عهده دارد که از مقر آن در دمشق ماموریت تسهیل انتقال سلاح و فناوری‌های نظامی از ایران به حزب الله لبنان از طریق سوریه را بر عهده دارد و شاید او انتقال دهنده اصلی نیترات آمونیوم از ایران به تونل‌ها و دخمه‌های حزب‌الله در لبنان باشد.

بنا به گزارش این روزنامه محمد جعفر القصیر ملقب به حاج هادی است که فرماندهی تیم موسوم به «یگان 108» حزب الله را بر عهده دارد و یکی از برادرانش با نام حسن داماد حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان است و دیگر برادر او «احمد القصیر» عامل حمله انتحاری 11 نوامبر 1982 به ساختمان فرماندار نظامی اسرائیلی در شهر صور در جنوبی‌ترین مناطق لبنان است که در یکی از مناسبت‌ها از سوی حسن نصرالله «امیر الشهدا» لقب گرفته بود.

شایان ذکر است انفجار بزرگ بندر بیروت که منجر به کشته شدن 180 تن، مجروح شدن نزدیک به 6000 نفر و بی‌خانمان شدن نزدیک به 300 هزار نفر شده یکی از خونبارترین و ویرانگرترین حوادث تاریخ لبنان است که خسارت‌هایی به میزان 10 الی 15 میلیارد دلار به جای گذاشته و کماکان 30 نفر در شمار مفقودان این حادثه هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم