نشست فوق‌العاده شورای امنیت در پی کودتای نظامی و استعفای رئیس جمهوری مالی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

به دنبال وقوع کودتای نظامی در جمهوری مالی و تحولات اوضاع در پی استعفای رئیس جمهوری این کشور شورای امنیت سازمان ملل متحد بعد از ظهر امروز چهارشنبه 19اوت 2020 به درخواست کشورهای فرانسه و نیجر نشستی فوق‌العاده را برای بررسی بحران در مالی برگزار خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری‌ها، شورای نظامی مسئول کودتا در مالی که با تشکیل «کمیته نجات ملی» حکومت این کشور را به دست گرفت، روز چهارشنبه اعلام کرد، به کلیه توافق‌نامه‌های بین‌المللی احترام می‌گذارد و خواستار انتقال سیاسی و مدنی به مرحله‌ای شد که منجر به برگزاری انتخاباتی عمومی طی «مهلتی معقول» در این کشور شود.

Advertisement

کلنل اسماعیل واغی سخنگوی نظامیان و معاون رئیس ستاد نیروی هوایی در سخنرانی‌ تلویزیونی‌اش گفت:«ما نیروهای ملی گرد‌همایی در چارچوب کمیته نجات ملی تصمیم گرفتیم به مسئولیت‌هایمان در قبال مردم و تاریخ عمل کنیم».

کلنل اسماعیل واغی همچنین تاکید کرد که همه توفق‌نامه‌های بین‌المللی که کشور مالی امضا کرده را محترم می‌شماریم.

شایان ذکر است ابراهیم بوبکر کیتا رئیس جمهوری مالی سحرگاه چهارشنبه 19 اوت و چند ساعت پس از آن‌که او و نخست وزیر کشورش در کودتایی نظامی از سوی نظامیان شورشی بازداشت شدند در یک سخنرانی تلویزیونی ضمن استعفا از پست ریاست جمهوری مالی، انحلال دولت و پارلمان این کشور را اعلام کرد.

کودتای نظامی در جمهوری مالی تاکنون محکومیت‌های بین‌المللی گسترده‌ای را در پی داشته است.

شورای امنیت نیز پیش‌ از این اعلام کرد که چهارشنبه جلسه‌ای فوق‌العاده را برای بررسی بحران در جمهوری مالی که در آن نظامیان ابراهیم بوبکر کیتا رئیس جمهوری و نخست وزیر این کشور را بازداشت کرده‌اند، تشکیل خواهد داد.

جلسه فوق العاده شورای امنیت درباره تحولات اوضاع در جمهوری مالی قرار است بعد از ظهر امروز چهارشنبه و بنا به درخواست فرانسه که ریاست گروه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا را بر عهده دارد، برگزار شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم