دولت اردوغان اکثر شهرداری‌های کُرد را مصادره کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حزب دموکراتیک خلق‌ها اپوزیسیون دولت رجب طیب اردوغان در تازه‌ترین اظهارات خود عنوان کرده که بیشتر شهرداری‌هایی را که این حزب در انتخابات سراسری 31 مارس به دست آورده بود توسط حزب حاکم مصادره شده است.

جارو بایلان معاون دبیرکل حزب HDP اعلام کرد: «دولت بر 81% شهردارهایی که حزب در انتخابات 31 مارس 2019 به دست آورده بود از طریق گماردن حاکمان و سرپرستان جایگزین شهرداران انتخابی، تسلط پیدا کرده است».
بایلان خاطرنشان كرد «دولت حاکم از مجموع 63 شهرداری بر 51 شهرداری که حزب در آنها پیروز شده بود، تسلط پیدا کرده و تنها 12 شهرداری در کنترل این حزب باقی مانده است، و وعلی‌رغم فشارها و تدابیر کودتاگرانه، این حزب همچنان در حال خدمت‌رسانی به شهروندان است».

جارو بایلان معاون دبیرکل حزب HDP
جارو بایلان معاون دبیرکل حزب HDP
Advertisement

او ضمن انتقاد از سکوت دیگر احزاب اپوزیسیون در مقابل کودتا در شهرداری‌های تحت کنترل HDP توسط حزب حاکم گفت: «اردوغان سیاست سال گذشته که همان سیاست کودتا در شهرداری‌های دياربكر، ماردين و وان بود را در پیش گرفته است. ما خواهان بازگشت کنترل تمامی شهرداری‌ها به این حزب هستیم.

در همین رابطه «هدیه کاراسلان» سخنگوی شورای مقامات محلی حزب دموکراتیک خلق‌ها ضمن اشاره به پیشنهاد حزب حاکم به مسئولان و کادرهای HDP که یا حزب را ترک کرده و به احزاب دیگر بروید و یا این که به عنوان فرد مستقل باقی بمانید، گفت: با انتصاب سرپرستان حکومتی به جای شهرداران منتخب مردم عملا شاهد کوبیدن آخرین میخ بر تابوت دمکراسی خواهیم بود.

در پایان جلسه شورای حزب دمکراتیک‌ خلق‌ها این حزب خاطرنشان کرد که «آماده است تا برای دستیابی به راه حلی برای مشكل كُرد، هر کاری را انجام دهد.»

در اظهارات پایانی جلسه شورای HDP عنوان شده که این حزب پیام‌های مختلفی را به دولت و احزاب مخالف ارسال كرده و یادآور شده كه مسئله كُرد را نمی توان با وعده و وعید حل كرد و قضیه كُرد تنها با «راه حل دموکراتیک» قابل حل است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید