توافق ترکیه و قطر با الوفاق برای اعطای گذرنامه ليبى به جنگجویان مزدور

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

یک منبع از حكومت «الوفاق» روز چهارشنبه 19 اوت به العربیه و الحدث گفت، ترکیه و قطر با دولت فایز السراج که مورد حمایت دوحه و آنکارا است، توافق کردند که به جنگجویان مزدور سوری، سومالیایی، تونسی و غیره که در لیبی در کنار الوفاق علیه ارتش ملی می‌جنگند، گذرنامه‌ لیبی اعطا کنند.

سه طرف دوحه، آنکارا و طرابلس همچنین در جلسه روز سه شنبه توافق کردند که این مزدوران را در نیروهای حکومت الوفاق ادغام و با نظارت ارتش ترکیه آنها را آموزش نظامی دهند.

طبق این توافق قرار است آموزش این نیروها در داخل پایگاه الوطیه با نظارت ترکیه و با پشتیبانی مالی قطر صورت بگیرد.

طبق این گزارش حکومت «الوفاق» به نیروهای مزدور که در نیروهایش ادغام می‌شوند، وظایف مشخصی مانند تأمین امنیت و محافظت از دفتاتر دولتی وابسته به حکومت طرابلس را خواهد داد. همچنین این نیروهای وظیفه خواهند داشت تا از دولت و نهادهای آن در برایر اخاذی برخی شبه نظامیان محلی در لیبی دفاع کنند.

این منابع همچنین از امضای توافقنامه‌ای میان ترکیه و قطر با الوفاق در باره بندر مصرانه خبر دادند. برمبنای این توافقنامه بندر مصراته به یک پایگاه دریایی داظمی برای حضور ترکیه در دریای مدیترانه تبدیل می‌شود.

به گفته آگاهان امور لیبی این توافق به عنوان بخشی از برنامه‌های گسترش نفوذ ترکیه در لیبی است که به آنکارا اجازه می‌دهد قدرت و حضور نظامی و تجاری خود در مناطق شمال آفریقا و دریای مدیترانه جنوبی به طور دائم تثبیت کند.

این سه کشور همچنین برای ایجاد یک مرکز هماهنگی نظامی با هدف آموزش جنگجویان الوفاق که با حمایت مالی دوحه صورت می‌گیرد، توافق کردند.

امضای این توافقنامه‌ها همزمان با سفر خالد العطیه، وزیر دفاع قطر، و خلوصی آکار همتای ترکیه‌ای او به طرابلس پایتخت دولت الوافق انجام گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم