بازسازی عراق و عدم مداخله ایران در بغداد محور گفت‌وگوی الکاظمی با ترامپ است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق، با هیئت همراه خود که روز گذشته بغداد را به مقصد واشینگتن ترک کرده بود، بامداد روز چهارشنبه 19 اوت وارد آمریکا شد.

دفتر نخست وزیری عراق طی بیانیه‌ای اعلام کرد که الکاظمی بامداد امروز در رأس یک هیأت دولتی و در پاسخ به دعوت رسمی واشنگتن، وارد آمریکا شد.

روز سه‌شنبه نیز دفتر نخست‌وزیری عراق طی بیانیه‌ای درباره برنامه‌ دیدارهای نخست‌وزیر عراق در آمریکا اعلام کرد که الکاظمی، روز پنج شنبه 20 آوت با «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا دیدار و درباره تحولات جاری در عرصه منطقه‌ای و قضایای مهم مشترک گفت‌وگو خواهد کرد.

بنا بر این گزارش، الکاظمی در این سفر با مقامات ارشد آمریکایی نیز دیدار و با آنها درباره روابط دوجانبه و تقویت همکاری‌های مشترک در زمینه‌های مختلف به ویژه امنیت، اقتصاد، بهداشت ورایزنی خواهد کرد.

منابع همراه هیئت الکاظمی گفتند که او علاوه بر جلساتی که با تعدادی از شرکت‌های بزرگ و مؤسسات اقتصادی آمریکا برای بازسازی عراق برگزار خواهد کرد ، با دونالد ترامپ رئیس جمهوری و دیگر مقامات بلند پایه این کشور نیز دیدار خواهد کرد.

مقامات هیئت همراه الکاظمی می‌گویند مسئولان بخش‌های مهم در این سفر قراردادهایی با شرکت‌های بزرگ در سطح گاز، نفت و برق منعقد خواهند کرد.

عدم رضایت الکاظمی از مداخله ایران در امور عراق

در همین حال خبرگزاری فرانسه از منابه خود جزئیاتی از آخرین دیدار اسماعیل قاآنی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران با مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق پرده برداشت.

طبق گزارش خبر گزاری فرانسه، در این دیدار مصطفی الکاظمی نارضایتی خود را نسبت به رویکرد ایران در حمایت از شبه نظامیان عراقی خارج از نهادهای دولت بغداد، به قاآنی ابراز کرد.

الکاظمی به قاآنی گفته است که تصمیم عراق در برقراری روابط خارجی یک تصمیم داخلی است و از هیچ کشوری پذیرفته نیست که در روابط عراق با ایالات متحده دخالت کند.

طبق این گزارش الکاظمی به فرمانده سپاه قدس گفته که دولت ایران روابط خود را باید با دولت عراق برقرار کند نه با گروه‌های شبه‌نظامی.

گفتنی است که شبه‌نظامیان وابسته به ایران در عراق همچنان با حمله به اردوگاه‌های نظامی عراق که برخی از سربازان آمریکایی در آن مستقر هستند و همچنین حمله به منطقه سبز تلاش می‌کنند که بر دولت الکاظمی فشار بیاورند تا برای خروج نیروهای آمریکایی از عراق اقدام کند.

شبه نظامیان وابسته به ایران طی ماه‌های گذشته با افزایش حملات خود به پایگاه‌های نظامی آمریکایی و قتل فعالان و کنشگران عراقی مخالف دخالت ایران در عراق، تلاش می‌کنند که حکومت مصطفی الکاظمی را زیر فشار قرار دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید