.
.
.

افغانستان؛ راه‌اندازی کارزار حمایت از زنان در جامعه‌ای که حرف اولش را مردان می‌زنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شماری از فعالان حقوق زن افغان کارزاری زیر نام «روایت زنانه» را از دو هفته به این سو راه‌اندازی کرده‌اند. این کارزار به منظور بیان روایت‌های زنان از گوشه و کنار افغانستان ایجاد شده است.

در این کارزار، زنان حقوق و چالش‌های فرا‌راه‌شان را در قالب نوشته و مقاله بازتاب می‌دهند. شماری از اعضای کارزار روایت زنانه معتقد اند که این قشر در دوران طالبان از حقوق کار و آموزش محروم بوده‌اند و اکنون حقوق و امتیازاتی که پس از دوران طالبان به دست آمده را نباید از دست دهند.

به گزارش روزنامه «هشت صبح» فعالان حقوق زن از حکومت افغانستان و تیم مذاکره‌کننده صلح می‌خواهند که در گفت‌وگوهای صلح با طالبان حقوق زنان و دست‌آوردهای 19 سال پسین نباید محور گفت‌وگوها باشند؛ زیرا به باور آنان زنان نمی‌توانند در زیر چتر «امارت» و نظام «استبدادی» زنده‌گی کنند. در نوشته‌هایی که زنان از ولایت‌های دور‌دست افغانستان ارسال کرده‌اند، بر لزوم حفظ دست‌آوردها و حقوق اساسی‌شان تأکید کرده‌اند.

میترا مهران از فعالان این کارزار می‌گوید که هدف از ایجاد این کارزار، رساندن صدای نهفته زنان به گوش مسوولان و آگاهی دادن از حقوق و امتیازات‌شان است. این کارزار از دو هفته به این سو آغاز شده و شماری از فعالان حقوق زن به گونه رضاکار در آن فعالیت دارند.

این فعالان حقوق زن مقاله‌ها و روایت‌های زنان را از گوشه و کنار افغانستان جمع‌آوری و آن را در شبکه‌های اجتماعی مثل فیس‌بوک و توییتر نشر می‌کنند. هم‌چنان آنان زمینه نشر مقاله‌ها را در روزنامه‌ها و رسانه‌های دیگر فراهم می‌کنند.

تاکنون ده‌ها تن از زنان از ولایات دور‌دست و زیر سلطه طالبان روایت‌های‌شان را به این کارزار فرستاده‌ و از چالش‌ها و مشکلات‌شان سخن گفته‌اند. اشتراک‌کننده‌گان این کارزار تصریح می‌کنند که اکثر زنان در مورد دوره‌ی امارت طالبان می‌نویسند و از آن به عنوان یک دوره تاریک نام می‌برند.

فعالان حقوق زن برای تحقق این خواسته‌ها، این کارزار را راه‌اندازی کرده‌اند و با ایجاد هشتگ،‌ برای خلق روایت زنانه ایده خلق کرده‌اند که از این حقوق پاسداری کنند. تاکنون این کارزار دو هشتگ را زیر نام «حق آموزش» و «حق کار» ایجاد کرده و سبب شده که شمار زیادی از رسانه‌ها آن‌ را پوشش دهند.

میترا مهران این کار را موثر خواند و گفت،‌ از زمانی‌ که این کارزار آغاز شده،‌ زنان زیادی به آن پیوسته و روایت‌های‌شان را فرستاده‌اند.

قرار است در آینده نزدیک مذاکرات بین‌الافغانی میان دولت افغانستان و طالبان شروع شود و فعالان حقوق زن افغان تلاش دارند تا از حقوق شان در این مذاکرات دفاع کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم