.
.
.

ادامه جلسه دادگاه لاهه برای صدور حکم در پرونده ترور رفیق الحریری

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دادگاه بین المللی ویژه دادرسی به پرونده ترور رفیق الحریری نخست وزیر فقید لبنان روز سه شنبه 18 اوت کار دادرسی برای نطق حکم علیه متهمان را آغاز کرد.

دیوید رای، رئیس دادگاه ویژه پرونده اظهار داشت كه ترور رفیق الحریری به دلایل سیاسی انجام شده است.

او با بیان اینکه مصطفی بدرالدین عضو بارز حزب الله لبنان در ترور رفیق الحریری با سلیم عیاش (عضو حزب الله) هماهنگی داشته است، افزود: «این دو متهم برای اجرای ترور الحریری با هم هماهنگی کردند».

اعضای حزب الله لبنان که به قتل رفیق الحریری متهم هستند
اعضای حزب الله لبنان که به قتل رفیق الحریری متهم هستند

قاضی افزود:«از طرفی ، حسین عنیسی اسعد صبرا برای ادعای دروغین قبول مسئولیت ترور الحریری با هم هماهنگ کردند».

قاضی دادگاه  دیوید ری

قاضی دادگاه خاطرنشان کرد: حکم در پرونده حریری شامل حدود 3 هزار صفحه است. وی با بیان اینکه شواهد مبنی بر ارتباطات منجر به تشکیل پرونده شده است ، افزود: «دادرسی» شواهد كافی راجع به مخاطبینی كه در ترور حریری مورد استفاده قرار گرفته بود، ارائه كرده است و این شواهد و ادله به کشف هسته ترور رفیق الحریری منجر شد.

.

او افزود:«شناسایی متهمان از طریث رصد دقیق تحقیقاتی صورت گرفت و به شکل تصدفی نبوده است»

ملت لبنان امروز سه شنبه 18 اوت 2020 پس از سال‌ها انتظار در باره نتایج تحقیقات نهادهای قضایی بین المللی در باره پرونده قتل رفیق الحریری نخست وزیر فقید لبنان، منتظر صدور حکم نهایی دادگاه ویژه پرونده ترور این شخصیت سیاسی برجسته لبنانی است.

رفیق الحریری یکی از برجسته‌ترین و با نفوذترین شخصیت‌های سیاسی لبنان بود که در سال 2005 در بیروت به قتل رسید.

یکی از متهمان اصلی ترور رفیق الحریری حزب الله لبنان است. پیشتر دادگاه بین‌المللی لاهه 4 نفر از اعضای شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان را به صورت غیابی محاکمه کرده و همه آنها به توطئه برای انجام اقدام تروریستی متهم شدند.

قرار است دادگاه لاهه امروز حکم نهایی خود را صادر کند به همین منظور سعد الحریری نخست وزیر پیشین لبنان، برای شرکت در جلسه دادرسی در مورد پرونده ترور پدرش به لاهه رفته است.

طبق گفته برخی منابع لبنانی، قرار است سعد الحریری پس از صدور حکم دادگاه، بیانیه‌ای در رابطه با حکم صادره کند.

رفیق الحریری نخست وزیر فقید لبنان که در سال 2005 ترور شد
رفیق الحریری نخست وزیر فقید لبنان که در سال 2005 ترور شد

در همین حال بهاء الحریری، فرزند دیگر رفیق الحریری نخست وزیر فقید لبنان، گفت که در آینده جایگاهی برای شبه نظامیان حزب الله در لبنان وجود نخواهد داشت. او با اشاره غیر مستقیم به دخالت‌های رژیم ایران در لبنان از جامعه جهانی خواست تا در کنار لبنان بایستد و به دخالت‌های خارجی در این کشور پایان دهد.

الحریری در گفت‌وگو با روزنامه بریطانیایی تلگراف گفت: «اقدامات حزب الله باعث شد که لبنان هزینه‌های سنگینی را پرداخت کند. او افزود که حزب الله چیزی جز جنگ، تحریم‌ و رنج‌ و مشقت برای لبنان به ارمغان نیاورد است.

الحریری از شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان خواست که به دخالت و مشارکت خود در امور سیاست لبنان پایان دهند و به این کشور اجازه دهند تا بار دیگر خود را بسازد.

بهاء الحریری شبه نظامیان حزب الله لبنان را مقصر انفجار بندر بیروت دانست. او همچنین از میشل عون رئیس جمهوری لبنان به دلیل حمایتش میشل از شبه نظامی حزب الله انتقاد کرد.

گفتنی است که رفیق حریری نخست وزیر فقید لبنان روابط نزدیکی با ایالات متحده، و سایر کشورهای غربی و عربی خلیج داشت به همین دلیل حزب الله لبنان و دستگاههای اطلاعاتی رژیم سوریه که در آن زمان بر لبنان مسلط بودند، او را تهدیدی برای نفوذ تهران و دمشق در لبنان تلقی کرده بودند.

روند تحقیقات و محاکمه غیابی برای چهار عضو حزب الله لبنان 15 سال به طول انجامید.این دادگاه حدود یک میلیارد دلار هزینه داشت.

احتمالا دادگاه لاهه حكم مقصر بودن اعضای حزب الله و مجازات حبس ابدی برای آنها صادر كند.

ترور رفیق الحریری به بزرگترین بحران در لبنان از زمان جنگ داخلی که بین سال‌های 1975 و 1990 رخ داد منجر شد. این بحران به عقب نشینی نیروهای سوری از خاک لبنان منجر شد.
حکم نهایی دادگاه لاهع قرار بود پیش از این صادر شود اما به دلیل انفجار بندر بیروت به تاخیر افتاد.