.
.
.

سه فرد در اصفهان به علت ارتباط با رسانه‌های خارجی دستگیر شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

فرمانده انتظامی استان اصفهان اعلام کرد که سه فرد را به علت تهیه فیلم از مساجد و اماکن مذهبی و ارسال آن به رسانه‌های خارج از ایران دستگیر کردند، به گفته او قصد این افراد معرفی این اماکن به عنوان مراکز شیوع ویروس کرونا بود.

بر اساس گزارش خبرگزاری فارس، سه‌شنبه 18 اوت 2020 محمدرضا میرحیدری اعلام کرد که طی 10 روز گذشته سه فرد که به گفته او یکی از آنها یک خانم در شهرستان لنجان و مرتبط با بی‌ بی‌ سی فارسی بوده و هنگام دستگیری «مستنداتی» از وی به دست آمده را دستگیر کردند.

میرحیدری ادعا کرد که این خانم مستنداتی را آماده کرده بود که بعضا به شبکه بی ‌بی ‌سی و پایگاهی در کشور گرجستان فرستاده بود و تمامی این مستندات را از مساجد و هیأت مذهبی تهیه کرده و به دنبال آن بود تا ثابت کند منشا شیوع این ویروس در جامعه، افراد و مجامع مذهبی هستند.

به گفته او، فرد دیگری نیز در شهرستان تیران دستگیر و مستنداتی که آماده کرده بود، جمع‌آوری شده، همچنین مستنداتی به دست آمده که در حال شرب خمر با افراد اجنبی بوده است.

او ضمن تهدید کسانی که با رسانه‌های خارج از کشور ارتباط برقرار می‌کنند، گفت: «افرادی که با خارج از مرزها در ارتباط هستند و شاهد حضورشان در برخی نقاط استان هستیم، تحت مراقبت قرار دارند و اگر بخواهند باعث برهم زدن جلسات مذهبی باشند، با قوت برخورد لازم با آنها را خواهیم داشت».

در حالیکه طی سال‌های گذشته ارتباط با رسانه‌های خارج از ایران جرم نبود، به منظور سرکوب بیشتر آزادی بیان در ایران، با استناد به برخی ماده‌های قانونی و انتساب برخی اتهامات به کسانی که با رسانه‌های خارج از ایران ارتباط می‌گیرند، این اقدام جرم به شمار آمد.

حسن پاشازاده رئیس شعبه 1023 دادگاه عمومی و جزایی پیش از این، در گفت‌‏وگو با میزان اظهار کرد: «در ماده 500 قانون تعزیرات تصریح شده هر کس علیه نظام جمهوری اسلامی ایران یا به نفع گروه‌ها و سازمان‌های مخالف نظام به هر نحو فعالیت تبلیغی نماید به حبس از سه ماه تا یک سال محکوم خواهد شد».

به گفته او حتی مصاحبه با شبکه‎های بیگانه علاوه بر نص صریح قانون، خلاف مصوبه شورای عالی امنیت ملی است و مصوبات این شورا نیز در حکم قانون بوده و لازم الاجرا است.