.
.
.

توافق ترکیه و قطر با الوفاق لیبی برای تبدیل بندر مصراته به پایگاهی دریایی برای ترکیه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

علی‌رغم همه فراخوان‌های بین‌المللی برای تنش‌زدایی در لیبی و خروج مزدوران خارجی از این کشور، ترکیه اما همچنان به دخالت‌هایش در امور لیبی ادامه می‌دهد و در همین راستا منابع «العربیه» شامگاه دوشنبه 17 اوت 2020 از توافقی میان ترکیه، قطر و تشکیلات الوفاق لیبی برای تبدیل کردن بندر مصراته به پایگاهی دریایی برای ترکیه در مدیترانه خبر دادند.

تبدیل بندر مصراته به پایگاهی دریایی در چارچوب طرح‌های توسعه‌طلبانه‌ ترکیه و تثبیت حضور نظامی آن در دو منطقه شمال آفریقا و جنوب دریای مدیترانه است و این امکان را به آنکارا می‌دهد تا تسلیحات و مهمات بیشتر و پیشرفته‌ای را در منطقه مستقر کند.

به موجب این توافق سه‌جانبه میان ترکیه، قطر و الوفاق لیبی مقر مرکز هماهنگی‌های نظامی سه‌جانبه در شهر مصراته احداث خواهد شد و قطر تامین مالی مراکز و مقرهای آموزشی جنگجویان الوفاق را بر عهده می‌گیرد.

این توافق روز دوشنبه و طی سفر خالد العطیه وزیر دفاع قطر و خلوصی آکار همتای ترکیه‌ای او به طرابلس پایتخت لیبی و طی دیدار آنها با مقامات دولت الوفاق لیبی حاصل شد.

تهدیدی علیه امنیت ملی عربی و اروپا

در این راستا علی التکبالی نماینده پارلمان لیبی در گفتگو با « العربیه.نت» تصریح کرد که این امتیاز‌دهی‌ از سوی طرف لیبی به نمایندگی الوفاق در جهت خدمت به منافع دو کشور ترکیه و قطر است که هر دو حامی تروریسم هستند.

او با اشاره به خطر تحویل بندر استراتژیک مصراته به ترکیه جهت تبدیل آن به پایگاهی دریایی برای این کشور و خطر ادامه کنترل دولت الوفاق بر سرنوشت مردم و آینده لیبی، افزود « آنچه که آنکار می‌خواهد به آسانی به دست می‌آورد».

التکبالی درباره بندر مصراته که ترکیه تلاش می کند آن را به پایگاهی دریایی برای نیروهایش تبدیل کند، گفت این اقدام آنکارا در راستای طرح‌هایش برای حفاری گاز در شرق دریای مدیترانه صورت می‌گیرد و افزود که ترکیه بر دو پایگاه نظامی یکی هوایی در الوطیه و دیگری دریایی در مصراته دست گذاشته که هر دو خطری را علیه امنیت ملی لیبی، و عربی و اروپا تشکیل می‌دهند.

این در حالی است که بندر مصراته واقع در شرق طرابلس پایتخت از مهمترین ورودی‌های دریایی در لیبی به شمار می‌رود و دارای موقعیت استراتژیک مهمی در مجاورت با اروپا و کشورهای مغرب عربی است و یکی از بارزترین ورودی‌ها است که ترکیه از آن برای انتقال سلاح و پیکارجویان سوری استفاده می‌کند.

بندر مصراته دارای اهمیت نظامی و تجاری و دروازه اصلی واردات در لیبی از و برای آفریقا و شریان اصلی تبادل تجاری است و به آنکارا کمک می‌کند تا پس از تصرف آن نیروی دریای‌اش را در دریای مدیترانه گسترش دهد.

افزون بر آن دولت الوفاق لیبی مورد حمایت آنکارا، دوشنبه از توافق سه‌جانبه دیگری برای افزایش حمایت نظامی از طرابلس، پرده برداشت.

صلاح الدین النمروش معاون وزارت دفاع الوفاق لیبی طی دیدار با خالد بن محمد العطیه وزیر دفاع قطر و خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه که یکشنبه به طور همزمان به طرابلس سفر کرده‌اند، گفت که توافق شد تا همکاری‌های سه‌جانبه‌ای میان طرابلس، قطر و ترکیه به منظور بالا بردن توانمندی‌های موسسات نظامی وابسته به دولت الوفاق به رهبری فایز السراج انجام شود.

بنا به این توافق سه‌جانبه مقر شد مشاوران نظامی قطری برای آموزش عناصر لیبی به طرابلس اعزام شوند و همچنین کرسی‌هایی در دانشکده‌های نظامی ترکیه و قطر به طرف لیبی اختصاص داده شد.

این در حالی است که ارتش ملی لیبی به فرماندهی ژنرال خلیفه حفتر پیش‌تر تاکید کرده بود که ترکیه همچنان به اعزام مزدوران و تجهیزات نظامی به لیبی ادامه می‌دهد و در این راستا شهر مصراته را به پایگاهی برای فرماندهی عملیات و پیشروی به سوی منطقه هلال نفتی لیبی مبدل کرده است و مراکزی حیاتی را در شهر مصراته به محل استقرار شبه‌نظامیان مسلح مبدل کرد.

در حالی که بندر مصراته از سوی ترکیه به پایگاهی دریایی تبدیل شده ، آنکارا همچنین پایگاه هوایی الوطیه را با سامانه‌های موشکی و پهپادی مجهز و ساختارهای زیربنایی آن را که در اثر بمباران منهدم شده‌اند را بازسازی کرده است.

این در حالی است که در پی تحرکات فزاینده مقامات نظامی ترکیه و قطر در لیبی هشدارهایی مبنی بر وجود طرحی برای حمله به محور سرت - الجفره مطرح شده است.