.
.
.

آمریکا؛ بازداشت افسر سابق «سیا» به اتهام جاسوسی برای چین

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت دادگستری آمریکا، روز سه‌شنبه 18 اوت اعلام کرد، یک افسر سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا «سیا»، به اتهام جاسوسی برای چین بازداشت شده است.

طبق بیانه دادگستری ایالات متحده، این افسر بازنشسته با یکی از خویشاوندانش که او نیز کارمند سیا است در فعالیت جاسوسی برای چین نقش داشته است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت دادگستری آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که «الکساندر یوک چینگ ما»، 67 ساله، روز جمعه 16 اوت به جرم توطئه برای انتقال اطلاعات محرمانه به مقام‌های اطلاعاتی چینی بازداشت شده است. این شکایت کیفری روز دوشنبه علنی شد.

«الکساندر یوک چینگ ما» که دارای تابعیت آمریکا است، در سال 1982 در سازمان سیا مشغول به کار شده بود.

به گفته دادستان‌، او در سال 1989 سیا را ترک کرد و برای کار و زندگی به شانگهای چین رفت و در سال 2001 به هاوایی آمد.

دادستان‌های آمریکایی گفتند، یکی از بستگان چینگ‌ما هم که با او تبانی کرده، سابقا جاسوس سیا بود اما در سال 1983 بعد از ادعاهایی مبنی بر اینکه از موقعیت خود استفاده می‌کند تا به ورود شهروندان چینی به ایالات متحده را تسهیل کند، استعفا داد.

دادستان‌های آمریکا گفته‌اند، جاسوسی الکساندر در مارس 2001 شروع شد و این دو افسر سابق سیا، درباره پرسنل، عملیات‌ و متدهای پنهان‌کاری ارتباطات سیا، اطلاعاتی را در اختیار چین قرار دادند.

به دادستانان، تصاویری ویدیویی وجود دارد که نشان می‌دهد الکساندر در حال شمارش 50 هزار دلاری است که بابت این اسرار دریافت کرده بود.

دادستان‌ آمریکا، خویشاوند الکساندر به نام «یوک چینک» که اکنون 85 سال سن دارد، در پرونده کنونی متهم نیست و علت آن دچار بوده او به بیماری «اختلال شناختی پیشرفته» و ناتوانی او ذکر شده است.

براساس اسناد دادگاه، بعد از اقامت الکساندر در هاوایی، او به دنبال یافتن کار در اف‌بی‌آی بود تا دوباره به اسرار دولت آمریکا دسترسی پیدا کند و آنها را به مقام‌های اطلاعاتی چین بدهد. طبق این اسناد، دفتر اف‌بی‌آی در هونولولو، الکساندر را در سال 2004 به عنوان یک زبانشناس پیمانی استخدام کرد.

سیا و اف‌بی‌آی، هنوز در این باره اظهارنظر نکرده‌اند و نگفته‌اند که چرا بازداشت این فرد آنقدر زمان برده است. وکیل الکساندر هم اطلاعاتی ارائه نکرده است.