.
.
.

چالش‌طلبی ترکیه در برابر فراخوان اروپا برای تنش‌زدایی در شرق مدیترانه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ترکیه در چالش‌جویی با فراخوان‌های اتحادیه اروپا اعلام کرد که بر گستره اقدامات خود در حفاری‌های میدان‌های گازی در منطقه مورد اختلاف در شرق مدیترانه، خواهد افزود.

نیروی دریایی ترکیه در یاداشتی که شب گذشته 15 اوت انتشار داد، آورده‌است «کشتی حفاری گازیافوز که از چندین ماه پیش در نزدکی سواحل قبرس حضور دارد، از 18 اوت تا 15 سپتامبر آینده به فعالیت‌های خود در جنوب غرب قبرس خواهد پرداخت.»

اقدامی اعلام نشده و غیرقانونی

این در حالی است که به گفته خبرگزاری قبرس، این کشور به آنکارا درمورد تمدید حضور این کشتی حفاری در آب‌های خود که حق بهره‌برداری اقتصادی از آن را دارد، هشدار دریانوردی داد.

قبرس دراین هشدار دریانوردی به ترکیه تأکید کرد که «این فعالیت‌های کشتی ترکیه و کشتی‌های همراه آن در آب‌های اقتصادی قبرس، اقدامی اعلام نشده و غیرقانونی است.»

واکنش آنکارا در گسترده کردن دامنه فعالیت‌های خود در فضای آکنده از تنش‌های فزاینده در شرق مدیترانه است که شاهد اکتشافات میدان‌های گازی بزرگ در سالهای گذشته بوده که توجه ترکیه را به خود جلب کرده‌است.

افزایش تنش و برهم خوردن امنیت

این در حالی است که جوزپ بورل نماینده سیاست خارجی اتحادیه اروپا، از سرگیری فعالیت‌های حفاری ترکیه در منطقه دریایی معین شده از سوی قبرس و مصر را دامن زدن به تنش‌ها و عامل برهم زننده امنیت در شرق مدیترانه قلمداد کرده‌است.

بورل یکشنبه 16 اوت گفت: «این اقدام با تلاش‌های جاری برای از سرگیری گفت و گو و کاستن سریع جو ملتهب، تعارض داشته و «مسئولان ترکیه باید سریعاً به این گونه اقدامات خاتمه داده و بشکلی تمام عیار و با حسن نیت در گفت و گوهای فراگیر با اتحادیه اروپایی مشارکت کنند.»

شایان ذکر است که آنکارا هفته گذشته، کشتی زلزله نگار «عروج ریس» را به همراه دو ناو نظامی، روانه نزدکی سواحل جزیره یونانی کاستیلویزو در جنوب شرقی دریای اژه کرد که این اقدام، خشم شدید یونان و نگرانی اتحادیه اورپا را برانگیخت.

انتظار می‌رود که کشتی «عروج ریس» که در حدفاصل قبرس و جزیره یونانی کرت حضور دارد، فعالیت‌های خود را تا 23 اوت جاری ادامه دهد.

وزرای خارجه کشورهای اروپا جمعه گذشته مراتب همبستگی خود با یونان را اعلام کرده و خواهان کاستن از شدت تنش‌های جاری شدند.

ارودوغان: در برابر تحریم‌ها و تنش‌ها عقب نخواهیم نشست

فرانسه نیز که دامنه تنش در روابطش با ترکیه ظرف چند ماه گذشته افزایش یافته، پنجشنبه گذشته حضور نظامی خود در شرق مدیترانه را در حمایت از آتن، تقویت کرد.

در گرماگرم این فضای متشنج، رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه شنبه 15 اوت با تأکید بر آمادگی برای مذاکره خاطر نشان نمود: «هرگز در برابر تحریم‌ها و تهدیدها عقب نخواهیم نشست.»

وزارت دفاع ترکیه نیز یکشنبه 16 اوت تصاویر رزمایش‌های دریایی خود را در شرق مدیترانه، منتشر کرد که در آن ناوهای جنگی این کشور به همراه کشتی زلزله نگار «برباروس خیرالدین پاشا» شرکت داشتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم