وزیر مشاور اماراتی: توافقنامه امارات با اسرائیل علیه ایران نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

انور قرقاش وزیر مشاور در امور خارجه امارات متحده عربی روز دوشنبه 17 اوت تأکید کرد که توافقنامه امارات و اسرائیل علیه ایران نیست بلکه یک تصمیم حاکمیتى و به امارات مربوط می‌شود.

قرقاش طی توئیتی در حساب کاربری خود در شبکه توییتر گفت: «توافقنامه صلح امارات متحده عربی و اسرائیل یک تصمیم مستقل و علیه ایران نیست ما آن را آشکار می‌گوییم و آن را تکرار می‌کنیم».

او افزود:«دخالت در تصمیماتی که به کشورمان مربوط است را به هیچ عنوان نمی‌پذیریم، کما اینکه هیچ تهدیدی چه ناشی از زورگویی یا از روی نگرانی باشد آن را نمی‌پذیریم».

قرقاش با تاکید بر اینکه توافقنامه اماراتی-اسرائیلی بر منطقه تاثیر و تحول مثبت خواهد گذاشت، افزود: «این تصمیم موقعیت استراتژیک ما را در صحنه رقابت‌ها تقویت خواهد کرد».

احضار کاردار سفارت ایران در ابوظبی

وزارت خارجه و همکاری‌های بین‌المللی امارات متحده عربی کاردار سفارت ایران در ابوظبی را به دبیرخانه وزارت خارجه احضار کرد و سفیر «خلیفه شاهین خلیفه» معاون وزیر امور خارجه و همکاری‌های بین‌المللی، یادداشت اعتراض شدیداللحنی را در مورد تهدیدهای ذکر شده در سخنان حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران پیرامون تصمیم‌گیری‌های مستقل کشور امارات به وی داد که در آن آمده است، این تهدیدها از سوی وزارت خارجه، سپاه پاسداران و دیگر مسئولان ایرانی نیز تکرار شده ‌است.

وزارت امور خارجه امارات سخنرانی رئیس‌جمهوری ایران را غیرقابل قبول و تحریک‌آمیز توصیف کرده و اعلام کرد که پیامدهای خطرناکی برای امنیت و ثبات در منطقه خلیج به همراه دارد.

خبرگزاری وام نوشت: «پیام اعتراض‌آمیز امارات مسئولیت ایران در قبال حمایت از هیئت‌های بین‌المللی و دیپلمات‌ها در تهران بر اساس توافقنامه روابط دیپلماتیک وین را یادآوری کرده که این یادآوری به دلیل سوابق حمله به گروه‌های دیپلماتیک خارجی در ایران انجام می‌شود.»

وام اضافه کرد: «دولت امارات کاملاً گفتمان تحریک‌آمیز مقامات ایران در پی توافق دولت امارات و دولت اسرائیل را رد می‌کند و آن را مداخله در امور داخلی و تجاوز به حق حاکمیت خود می‌داند که با مبانی قانون بین‌الملل نیز در تضاد است.»

دستاوردی تاریخ ساز

شایان ذکر است که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل و شیخ محمد بن‌زاید آل‌نهیان ولی‌عهد ابوظبی و معاون فرمانده کل نیروهای مسلح امارات، پنج‌شنبه 13 اوت در تماسی تلفنی در مورد آغاز روابط کامل دوجانبه میان اسرائیل و امارات متحده عربی توافق کردند.

در این بیانیه آمده‌ است: «این دستاورد دیپلماتیک تاریخی، موجبات تقویت صلح در خاورمیانه را فراهم آورده و گواهی بر دیپلماسی جسورانه و دیدگاهی است که هر سه رهبر از آن برخوردارند و نشانی از شجاعت و دلیری امارات متحده عربی و اسرائیل در ترسیم روند تازه‌ای است که راه را در برابر امکانات بزرگی در منطقه می‌گشاید.

این سه کشور در حال حاضر با شماری از چالش‌های مشترک روبرو هستند و مستقیماً و به گونه‌ای متبادل از این دستاورد تاریخی، بهره‌مند خواهند شد که امروز متحقق گردید.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم