.
.
.

مشاور روحانی: رئیس جمهور هنوز گزارشی از کشته‌های آبان ماه دریافت نکرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مشاور روحانی با اشاره به اینکه پزشکی قانونی زیرمجموعه قوه قضاییه است، ضمن انتقاد از این نهاد اعلام کرد که تاکنون گزارشی از سوی پزشکی قانونی درباره کشته‌های آبان به روحانی ارائه نشده است.

حسام‌الدین آشنا در گفت‌وگو با ماهنامه اندیشه پویا، دوشنبه 17 اوت 2020 بیان کرد: «تا آنجا که من می‌دانم ایشان تا امروز هم گزارش روشن قابل دفاعی از کشته‌شدگان آبان دریافت نکرده‌‌اند».

آشنا تصریح کرد که اعداد متفاوتی در مورد کشته‌شدگان آبان به رئیس‌جمهوری اعلام می‌شود.

آشنا بیان کرد: «نیروی انتظامی یک چیز می‌گوید، وزارت کشور چیز دیگری می‌گوید، وزارت بهداشت و درمان هم عدد دیگری را می‌گوید. حرف رئیس‌جمهور در نهایت این است که پزشکی قانونی باید اعلام کند چون همه این کشته‌شدگان در آخر به آنجا رفته‌اند».

او تاکید کرد که پزشکی قانونی متعلق به قوه قضائیه است و زمانی که روحانی می‌گوید پزشکی قانونی تعداد را اعلام کند، منظورش این است که مسئولیت این کار با قوه قضائیه است.

مشاور روحانی با بیان اینکه هیچ نهادی مسئولیت مستقیم تیراندازی را نپذیرفته گفت که رئیس‌جمهوری هم هیچ گزارشی از این ماجرا ندارد.

او از عدم پاسخگویی پزشکی قانونی و قوه قضاییه انتقاد کرد و گفت: «کسی که باید گزارش دهد همان کسی است که باید پاسخگو باشد و نیست».

اعتراضات آبان 98 در ایران پس از انجام مجدد سهمیه‌بندی بنزین و افزایش 200 درصدی در تاریخ 15 نوامبر 2019 (24 آبان 1398) روی داد که با سرکوب شدید نیروهای امنیتی مواجه شد. ویدیوهای بسیاری در فضای مجازی از شلیک مستقیم به سمت معترضان منتشر شد که انتقادات شدیدی از سوی نهادهای حقوق بشری بین‌المللی را در پی داشت.

مقامات ایران تا مدتها از ارائه آمار کشته‌شدگان این حوادث، طفره رفتند، تا اینکه برخی از آنها در این باره اظهارنظر کردند.

برای نخستین بار، 30 مه 2020 عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران گفت که تعداد کشته‌شدگان آبان 200 تا 225 نفر بودند.

همچنین بر اساس گزارش خبرگزای ایسنا، مجتبی ذوالنور، نماینده مجلس ایران 1 ژوئن 2020 اعلام کرد که در اعتراضات آبان 98 230 نفر کشته شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم