مخالفان ترکیه: بهبود روابط با مصر برای رفع تنش یک ضرورت است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size


مخالفان ترکیه طی روزهای گذشته از سیاست خارجی دولت رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری این کشور در شرق مدیترانه و اصرار او در ایجاد تنش با کشورهای همسایه بویژه یونان و مصر که مرزهای دریایی مشترک با کشورشان دارند، به شدت انتقاد کردند.

اونال چیویکوز ، دیپلمات سابق و معاون رئیس حزب جمهوریخواه خلق برای امور خارجه که بزرگترین حزب مخالف این کشور به شمار می‌رود، با انتقاد از دولت اردوغان در شرق مدیترانه گفت، که تنش‌های کشورش با آتن و مصر یک «نگرانی» جدی ایحاد کرده است.

Advertisement

این مخالف برجسته ترک، دولت اردغان و وزارت امور خارجه ترکیه را در ایجاد این بحران مقصر دانست.

اونال چیویکوز که عضو پارلمان ترکیه از فراکسیون حزب جمهوریخواه خلق یکی از احزاب اصلی مخالفان است به العربیه گفت، بزرگترین مشکل سیاست خارجی ترکیه در حال حاضر عدم توجه به شایستگی کارمندان وزارت امور خارجه هنگام انتصاب آنها است.

اهمیت روابط با مصر

اونال چیویکوز افزود: «حزب ما به ابتکار عمل و تلاش‌های خود برای روشن کردن کاستی‌ها و اشتباهات دولت ادامه خواهد داد تا بتوانیم به یک سیاست خارجی مناسب و کارآمد برای این کشور دست یابیم و از طریق آن قادر باشیم اعتبار آنکارا را به جامعه بین‌المللی بازگردانیم تا اطمینان حاصل کنیم، کارمندان وزارت خارجه ما از حقوق و منافع ملی کشور محافظت کنند».

این مخالف سیاسی برجسته افزود: «حزب ما بارها بر ضرورت بهبود روابط با همتایان منطقه‌ای در شرق مدیترانه از جمله مصر که یک کشور مؤثر در این منطقه است، تاکید کرده است. ما خواستار توسعه روابط با مصر هستیم و این به عقیده ما اولین گام برای رفع تنش‌های جاری در منطقه است».

او اظهار داشت :«ترکیه طبق قوانین بین‌المللی از حقوق قانونی در دریای مدیترانه برخوردار است ، بنابراین علل تنش فعلی باید با دقت مورد بررسی و تحلیل قرار گیرد».

او در ادامه گفت، ناعادلانه است که آنکارا را شریک ائتلاف هفتگانه کشور های دریای مدیترانه‌ای برای کشف گاز نکنند

او همچنین دولت اردوغان را به «سهل انگاری» در مسئله حضور در ائتلاف هفتگانه کشورهای دارای مرز دریای در مدیترانه، متهم کرد و گفت:«عدم آگاهی کامل دولت اردوغان تنها دلیلی است که باعث شده دولتش به جای اعتراف به ناکارآمدی و کاستی‌های خود ، مخالفان را سرزنش و آنها را به ایجاد تنش متهم کند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم