درپی ترور فعال سیاسی در بصره تظاهرکنندگان خواستار محاکمه فرماندار شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

به دنبال ترور تحسین النجیفی فعال سیاسی مدنی در بصره توسط افراد مسلح ناشناس، ده ها تظاهرکننده روز یکشنبه در مقابل فرماندهی پلیس بصره تجمع کرده و خواستار محاکمه فرماندار و رئیس پلیس این شهر شدند.

افراد مسلح ناشناس شامگاه جمعه در خیابان البهو در مرکز بصره جنوب عراق با حمله به یک مرکز تقدیم خدمات اینترنتی که محل کار تحسین النجیفی است به سوی این فعال سیاسی –مدنی شلیک کرده واو را در جا به قتل رساندند.

Advertisement

فعالات عراقی گروههای شبه نظامی وابسته به سپاه قدس را مسئول این ترورها و قتل فعالات سیاسی-مدنی عراقی می‌دانند.

تحسین الخفاجی یکی از فعالان برجسته سیاسی مدنی است که در جریان تظاهرات علیه طبقه فاسد سیاسی حاکم برعراق و افشای وابستگی آنها به کشورهای خارجی نقش مهمی را ایفا می‌کرد.

گفتنی است که بغداد و استان های جنوبی عراق از اکتبر سال گذشته تاکنون شاهد ترورهای گسترده‌ای بوده است این ترورها ده‌ها تن از فعالان و تحلیل گران سیاسی را هدف قرار دادذه است.


فعالان سیاسی عراق گروههای وابسته به سپاه قدس ایران را به قتل فعالان و تحلیلگران عراقی متهم می‌کنند.

این اعتراضات از اکتبر سال 2019 آغاز شد و با شیوع کرونا تا حدودی کاهش یافت اما هنوز هم به صورت محدود ادامه دارد.

معترضان موفق شدند دولت قبلی را به سرپرستی عادل عبدالمهدی را سرنگون کنند.

براساس آمارهای دولتی، 565 تن از معترضین و پرسنل امنیتی از جمله ده ها تن از فعالین سیاسی که توسط عاملان ناشناس ترور شدند، در جریان این اعتراضات کشته شدند.

دولت جدید مصطفی الکاظمی متعهد شده بود که افرادی که در قتل معترضین و فعالان دست داشتند را تحت پیگرد قانونی قرار دهد ، اما هنوز هیچ متهمی محاکمه نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم