تاکید مکرون در گفت‌وگوی تلفنی با محمود عباس بر اولویت توافق صلح

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه یکشنبه 16 اوت 2020 در تماسی تلفنی با محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی موضوع توافق امارات متحده عربی و اسرائیل را مورد بحث قرار داد و ضمن تاکید این‌که توافق صلح همچنان در اولویت است، گفت کشورش با هدف دستیابی به راه حلی عادلانه در جهت از سر گیری مذاکرات تلاش خواهد کرد.

امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه همچنین از محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی برای انجام سفری به پاریس جهت بررسی تحولات مسئله فلسطین دعوت کرد.

Advertisement

از طرفی محمود عباس در سخنانش بر پایبندی خود به گفتگو با اسرائيل بر اساس قطعنامه‌های مشروع بین‌المللی تاکید کرد.

از سویی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل یکشنبه تاکید کرد که توافق با امارات صلح حقیقی با فلسطینی‌ها را تقویت خواهد کرد.

نتانیاهو تأکید کرد که عقب‌نشینی به مرزهای 1967 بر اساس توافق با امارات، باعث تضعیف اسرائیل نمی‌شود.

به گفته نخست‌وزیر اسرائیل این توافق، نخستین توافق صلح میان اسرائیل و کشوری عربی از 26 سال پیش به این طرف است و با توافق‌های پیشین تفاوت دارد زیرا مبتنی بر دو اصل صلح در برابر صلح و صلح برخاسته از قدرت است.

نتانیاهو تأکید کرد که چشم براه پیوستن دیگر کشورهای عربی به منظومه صلح می‌باشد.

او گفت: «این توافق، یک تحول تاریخی است که صلح با جهان عرب را به پیش می‌برد و نهایتاً صلحی واقعی و قابل نظارت و برخوردار از امنیت برای فلسطینان را تقویت خواهد کرد».

شیخ عبدالله بن زاید وزیر خارجه امارات و گابی اشکنازی وزیر خارجه اسرائیل، پس از اعلام توافق صلح دو جانبه میان دو کشور، خطوط ارتباطی میان دو کشور را افتتاح کردند.

شایان ذکر است که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل و شیخ محمد بن زاید آل نهیان ولی عهد ابوظبی و معاون فرمانده کل نیروهای مسلح امارات، پنج‌شنبه 13 اوت در تماسی تلفنی در مورد آغاز روابط کامل دوجانبه میان اسرائیل و امارات متحده عربی توافق کردند.

ترامپ در توئیتی در این رابطه تأکید کرد که توافق صلح میان اسرائیل و امارات یک «دستاورد تاریخی» است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم