.
.
.

اعلام حمایت آمریکا از قبرس در تنش با ترکیه در شرق دریای مدیترانه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در پی تنش‌‌افزایی‌های ترکیه بر سر منابع هیدروکربنی در شرق دریای مدیترانه، یک مقام برجسته در وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا یکشنبه 16 اوت 2020 در برابر آنکارا از قبرس اعلام حمایت کرد.

به گزارش خبرگزاری‌ها دیوید هیل معاون امور سیاسی وزارت خارجه آمریکا یکشنبه اعلام کرد کشورش در صدد همکاری نزدیک در زمینه اکتشاف منابع گازی دارای «اهمیت استراتژیک» در شرق دریای مدیترانه است و در این زمینه از حق قبرس در بهره‌برداری از منابع هیدروکربنی اکتشاف شده در آب‌هایش حمایت می‌کند.

بنا به بیانیه صادره از سفارت آمریکا در قبرس، دیوید هیل همچنین گفت که توسعه منابع هیدروکربنی با هدف «فراهم کردن امنیت پایدار انرژی و شکوفایی اقتصادی در تمامی مناطق دریای مدیترانه» انجام می‌شود.

این بیانیه‌ پس از دیدار دیوید هیل معاون امور سیاسی وزارت خارجه آمریکا با نیکوس کریستودولیدس وزیر خارجه قبرس و گفتگوی دو طرف درباره «اهمیت راهبردی فزاینده» شرق دریای مدیترانه و علاوه بر آن تحولات اخیر در منطقه و از جمله آن انفجار ویرانگر 4 اوت در بیروت پایتخت لبنان، صادر شده است.

سفر کوتاه معاون امور سیاسی وزارت خارجه آمریکا به قبرس همزمان با آن انجام شد که شرق دریای مدیترانه شاهد تنش‌های نظامی فزاینده‌ای درباره حفاری‌های ترکیه برای اکتشاف گاز در آب‌هایی است که یونان و قبرس - دو عضو اتحادیه اروپا- می‌گویند دارای حقوق اقتصادی ویژه‌ای در آن هستند.

تنش‌افزایی‌های ترکیه

از سویی ترکیه در چالش‌جویی با فراخوان‌های اتحادیه اروپا بر میزان تنش‌ها افزوده و اعلام کرد که بر گستره اقدامات خود در حفاری‌ میدان‌های گازی در منطقه مورد اختلاف در شرق دریای مدیترانه، خواهد افزود.

ترکیه که پیش‌تر دو کشتی‌ حفاری متعلق به این کشور را به سواحل مقابل جزیره کرت و قبرس اعزام کرده بود یکشنبه 16 اوت نیز معلوم شد که در ادامه تنش‌ها کشتی دیگری را به منظور انجام عملیات اکتشاف منابع هیدروکربنی به مدت یک ماه به مقابل سواحل جنوبی غربی قبرس خواهد فرستاد.

نیروی دریایی ترکیه نیز در یادداشتی که شامگاه شنبه 15 اوت انتشار داد، آورده‌است «کشتی حفاری گاز یافوز که از چندین ماه پیش در نزدیکی سواحل قبرس حضور دارد، از 18 اوت تا 15 سپتامبر آینده به فعالیت‌های خود در جنوب غرب قبرس خواهد پرداخت.»

آنکارا اما خواستار %44 از منطقه اقتصادی جزیره قبرس است و تاکید کرده که به منظور دفاع از منابع‌اش و منافع ترک‌تباران قبرس‌ کاملا حق دارد این گونه عملیات اکتشافی را انجام دهد.

از سویی در بیانیه سفارت آمریکا آمده که دیوید هیل «بر حمایت مجدد آمریکا از حق جمهوری قبرس در بهره‌برداری از منابع طبیعی‌اش و از آن جمله منابع هیدروکربنی موجود در آب‌های سرزمینی و منطقه ویژه اقتصادی‌اش تاکید کرده است».

این مقام برجسته وزارت خارجه آمریکا افزود که این منابع باید «به طور منصفانه‌ای میان قبرسی‌های یونانی و ترک تبار تقسیم شود».

نارضایتی دولت قبرس

از طرفی دولت قبرس ضمن ابراز نارضایتی از آنچه «مماشات» اتحادیه اروپا با ترکیه خوانده گفت که «قطع ارتباط» واضح ایالات متحده آمریکا با شرق دریای مدیترانه دولت ترکیه را تشویق کرد تا کنترل بیشتری بر منطقه داشته باشد.

از سویی نیکوس کریستودولیدس وزیر خارجه قبرس گفت که دیوید هیل تاکید کرد که ایالات متحده آمریکا همچنان در قبال منطقه شرق دریای مدیترانه متعهد است.

معاون امور سیاسی وزارت خارجه آمریکا نیز گسترش همکاری‌های امنیتی میان آمریکا و قبرس را مورد تحسین قرار داد و مجددا بر حمایت آمریکا از آغاز مجدد گفتگوهای متوقف شده، برای بازگرداندن وحدت (به قبرس) شد.

در همین راستا و به دنبال تنش‌های نظامی میان کشتی‌های یونانی و ترکیه و تهدیدهای متبادل آنها علیه یکدیگر در آب‌های منطقه، وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا روز جمعه با یونان و قبرس ابراز «همبستگی کامل» کرده و از ترکیه خواستند تنش‌ها را متوقف کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم