کاخ سفید: آمریکا، فرانسه و امارات دیدگاه مشترکی در باره اوضاع شرق مدیترانه دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کاخ سفید روز شنبه 15 اوت در بیانیه‌ای اعلام کرد، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و امانوئل ماكرون رئیس جمهوری فرانسه روز جمعه در گفت‌وگوی تلفنی از افزایش تنش میان یونان و ترکیه دو کشور عضو ناتو، ابراز نگرانی کردند.

در بیانیه کاخ سفید آمده است، در این تماس تلفنی روسای جمهوری آمریکا و فرانسه، بر ضرورت تعهد یونان و ترکیه به گفت‌وگوها که تنها وسیله حل اختلافات میان آنهاست، توافق کردند.

در همین حال، امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه ، روز جمعه و پس از مکالمه تلفنی‌اش با ترامپ و شیخ محمد بن زاید آل نهیان ولیعهد ابوظبی، گفت که دیدگاه‌ها و مواضع رهبران سه کشور آمریکا، فرانسه و امارات در رابطه با دو پرونده در شرق مدیترانه و لیبی بسیار «نزدیک» است.

ماکرون در حساب توئیتر خود، گفت: «دیدگاه‌های ما نزدیک است. منافع ما برای صلح و امنیت مشترک است. ما احترام به صلح و امنیت را تضمین خواهیم کرد».

اظهارات ماکرون در شبکه توئیتر پس از آن ایراد شد که آنکارا پاریس را به «زورگویی» در شرق مدیترانه متهم و عملکرد این کشور را مانند «اراذل و اوباش» توصیف کرده است.

ترکیه همچنین روز جمعه هشداری شدید اللحن به یونان داده و این کشور را به تلاش برای دامن زدن به تنش متهم کرد.

اختلاف نظرها بین ترکیه و یونان در مورد عملیات اکتشاف نفت و گاز ترکیه در آب‌های مورد مناقشه در شرق مدیترانه زیاد است.

شرق مدیترانه از زمان اعزام یک کشتی اکتشاف نفت و گاز به همراه دو کشتی نظامی از سوی ترکیه به این منطقه‌ غنی به ذخایر نفت و گاز که یونان ادعای مالکیت بر آن را دارد، شاهد افزایش تنش میان آنکارا و آتن بوده است.

تنها یک روز پس از اینکه فرانسه دو هواپیمای جنگی و دو کشتی دریایی در شرق مدیترانه مستقر کرد تا حمایت خود را از یونان نشان دهد، مولود چاووش اغلو وزیر امور خارجه ترکیه، فرانسه را متهم کرد که مانند «اراذل و اوباش» عمل می‌کند.

چاووش اوغلو در باره تشدید تنش میان آنکارا و پاریس در مورد اوضاع شرق مدیترانه و پرونده‌های لیبی و سوریه گفت: «فرانسه باید از اقداماتی که باعث تشدید تنش می‌شود، دست بکشد».

طبق بیانیه کاخ سفید، ترامپ در این گفت‌وگوی تلفنی با مکرون در باره لبنان مجدداً تأکید كرد كه ایالات متحده آمریکا همچنان به ارائه كمک‌های ضروری مورد نیاز مردم لبنان ادامه خواهد داد.

او بر لزوم ایجاد اصلاحات فوری، شفافیت و پاسخگویی از طرف دولت لبنان تأكید كرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید