واشنگتن: خواهان تحقیقاتی شفاف و همه‌جانبه در مورد انفجار بندر بیروت هستیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

دیوید هیل معاون وزیر خارجه آمریکا و فرستاده این کشور به لبنان، شنبه 15 اوت تأکید کرد که واشنگتن خواهان تضمین انجام تحقیقات فراگیر و شفاف و مورد اعتماد در خصوص انفجار بندر بیروت است.

هیل در ادامه بر ضرورت عدم بازگشت به دورانی که «هر گونه حادثه‌ای در مرزهای دریایی و زمینی لبنان رخ می‌داد»، تأکید ورزیده و خاطرنشان نمود که «وجود چنین پیشینه‌ای در بروز وضعیت کنونی تأثیر داشته‌ است.»

هیل با تأکید بر ضرورت اعمال کنترل دولت لبنان بر مرزها و مراکز رسمی افزود «تیمی از سوی اف‌بی‌آی، یکشنبه آینده وارد بیروت خواهد شد و ما نسبت به اعطای پاسخ‌های شفاف در خصوص این حادثه به مردم لبنان، اهتمام خواهیم داشت»

وی بار دیگر تأکید کرد که آمریکا هرگز اجازه نخواهد داد که بار دیگر آشوب در مرزهای آبی و زمینی لبنان احیا شود.

گفتنی است که دیوید هیل، شامگاه پنجشنبه گذشته به لبنان آمد و طی دو روز اقامت خود، با بسیاری از مسئولان و شخصیت‌های برجسته کشور از جمله میشل عون رئیس‌جمهوری، نبیه بری رئیس مجلس، حسان دیاب نخست‌وزیر کابینه موقت، سعد الحریری نخست‌وزیر پیشین و بشاره پطرس الراعی رهبر مذهبی مارونی‌های لبنان دیدار و گفت و گو کرده و امروز شنبه 15 اوت به سفر خود به لبنان پایان می‌دهد.

به گزارش رسانه‌های لبنان هیل امروز از بندر بیروت و مکان وقوع انفجار مهیب در 4 اوت بازدید کرد که به کشته شدن 178 تن و زخمی شدن 6 هزار نفر و مفقود الاثری بیش از 30 تن منجر شده ‌است.

هیل روز گذشته بر آمادگی دولت آمریکا در «حمایت از دولت لبنان در راستای ایجاد تحولی بنیادین و حقیقی در کشور» تأکید ورزیده و افزود: «دیگر نمی‌توان وعده‌های توخالی را پذیرفت. واشنگتن آماده حمایت از دولتی است که در راستای ایجاد تحولی حقیقی دست به کار شده و خواسته‌های مردم را برآورد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم