شیوع بی‌امان کرونا در زندان بهبهان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

همزمان با افزایش شیوع ویروس کرونا در ایران، زندان‌های این کشور نیز به مکانی پرخطر برای انتقال این ویروس تبدیل شده و سایت خبری «هرانا»، روز جمعه 14 اوت از بحران شیوع ویروس کرونا در زندان بهبهان، واقع در استان خوزستان خبر داد.

این سایت خبری حقوق بشری در این زمینه نوشت: «طی سه هفته گذشته، دستکم 20 تن از زندانیان محبوس در بندهای مختلف زندان بهبهان به دلیل احتمال بالای ابتلا به کرونا و داشتن علائم، به قرنطینه این زندان منتقل شدند. این امر باعث بروز نگرانی در بین چند صد زندانی در این زندان شده‌است.»

Advertisement

بر اساس این گزارش، از میان زندانیان این زندان، 16 تن ازجمله مهران قره باغی، متهم سیاسی در اوایل مردادماه و 4 نفر در اواسط مردادماه، با علایم مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا از بندهای مختلف زندان بهبهان به قرنطینه این زندان منتقل شدند.

یک منبع آگاه با بیان اینکه حال عمومی تعدادی از زندانیانی که اخیراً به قرنطینه منتقل شده‌اند نامناسب است، به هرانا گفت: «شرایط جسمانی و حال عمومی یکی از این زندانیان به قدری وخیم بود که نمی‌توانست بر روی پاهایش بایستد و همبندیانش او را روی یک پتو قرار داده و به قرنطینه منتقل کردند.»

از سوی دیگر مسئولان زندان، محبوسان پیشین در قرنطینه که شامل متهمانی هستند که به تازگی بازداشت شده یا زندانیانی که از مرخصی بازگشته‌اند را به بندهای مختلف زندان منتقل کردند.»

از سوی دیگر گفته می‌شود، قاضی شهبازی، ناظر بر زندان بهبهان، نسبت به اعطای مرخصی زندانیان بسیار سخت‌گیرانه عمل می‌کند. با توجه به وضعیت غیربهداشتی، عدم توانایی زندانیان در خرید ماسک، دستکش و مواد ضدعفونی‌کننده و بی‌توجهی مسئولان نسبت این موضوع، این امر می‌تواند باعث گسترش بیشتر بیماری در این زندان شود.

خانواده تعدادی از زندانیان محبوس در این زندان نیز در تماس‌هایی با «هرانا»، نسبت به وضعیت نامناسب این زندان و خطر ابتلای بستگان زندانی خود به ویروس کرونا ابراز نگرانی کرده‌اند. از سوی دیگر در دوران شیوع کرونا اعزام به دادسرا و دادگاه کماکان ادامه دارد و فاصله گذاری اجتماعی در زمان اعزام و در ماشین انتقال زندانیان رعایت نمی‌شود.

سازمان عفو بین‌الملل چندی پیش اعلام کرد نسخه‌هایی از چهار نامه را رویت کرده که از طرف مقامات سازمان زندان‌ها که زیر نظر قوهٔ قضائیه فعالیت می‌کند، به وزارت بهداشت نوشته شده و زنگ خطر را دربارهٔ کمبود شدید تجهیزات حفاظتی شخصی، مواد ضدعفونی‌کننده و تجهیزات و لوازم پزشکی کلیدی به صدا درآورده است.

وزارت بهداشت این درخواست‌ها را بی‌پاسخ گذاشته و زندان‌های ایران همچنان در مقابل شیوع بیماری‌های واگیردار به شکلی فاجعه‌باری فاقد تجهیزات الزامی است.

مقام‌های بهداشتی استان خوزستان روز سه‌شنبه 11 اوت دربارهٔ وضعیت شیوع کرونا در این استان اعلام کردند که شهرهای بهبهان و آغاجاری در وضعیت قرمز شیوع ویروس کرونا هستند.

سه روز پیش، نسرین ستوده، وکیل دادگستری زندانی و از مدافعان حقوق بشر در ایران با ارسال نامه‌ای از اعتصاب غذا خود خبر داد. او این اقدامش را برای اعتراض به خودداری مقامات زندان از آزادی زندانیان سیاسی به هنگام شیوع ویروس کرونا اعلام کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم