سازمان حقوق بشر اهواز: ایران یک روزنامه‌نگار عرب دیگر را بازداشت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

اهرو، سازمان حقوق بشر اهواز روز شنبه 15 آگوست 2020 با انتشار بیانیه‌ای از بازداشت یک روزنامه‌نگار عرب به نام «فواد آلبوفتیله‌نژاد» به دست نیروهای امنیتی ایران خبر داد و این بازداشت را «ادامه فشارهای ایران بر روزنامه‌نگاران و فعالان سیاسی، اجتماعی و فرهنگی عرب اهواز» خواند.

در بیانیه‌ای که این سازمان درباره بازداشت فواد آلبوفتیله‌نژاد صادر کرد آمده که «نهادهای امنیتی روز چهارشنبه 12 آگوست 2020 با حمله به منزل یک روزنامه‌نگار محلی به نام "فواد آلبوفتیله‌نژاد" در منطقه کوی رمضان اهواز، او را بازداشت و با خود به مکان نامعلومی بردند.»

Advertisement

منابع محلی به سازمان حقوق بشر اهواز گفته‌اند فواد آلبوفتیله‌نژاد که هم‌اکنون 38 سال سن دارد، پیش از در چندین روزنامه و نشریه محلی فعالیت داشته و در سال 2008 از کار خود اخراج و در سال 2014 هم به مدت چهار ماه به اتهام اخلال در امنیت ملی در زندان اوین زندانی شده بود.

منابع نزدیک به خانواده آلبوفتیله هم به این سازمان گفته‌اند که «او در دوران زندان در اوین به شدت مورد شکنجه روحی و روانی قرار گرفته و این شکنجه‌ها مشکلاتی از مانند حملات عصبی و تشنجی را برای او به همراه داشته و او را ناچار به استفاده از داروهای آرام‌بخش کرده است ... و اعضای خانواده فواد آلبوفتیله‌نژاد که هیچ اطلاعی از اتهامات وارده، سرنوشت او و همچنین محل و شرایط نگهداری‌اش ندارند و با توجه به ضرورت مصرف دارو، نگرانی‌ها درباره اوضاع سلامتی او دو چندان شده است.»

لازم به ذکر است که پس از اعتراضات نوامبر 2019 که همه ایران را در بر گرفت، نهادهای امنیتی تعداد قابل توجهی از روزنامه‌نگاران و فعالان عرب اهوازی را به اتهام پوشش این اعتراضات و یا انتشار مطالبی درباره ستم، تبعیض و سرکوب ملت عرب اهواز بازداشت کرده‌اند.

بر اساس اعلام سازمان گزارشگران بدون مرز در فاصله سال‌های 1979 تا پایان سال 2019، دست‌کم 860 روزنامه‌نگار و شهروندخبرنگار روانه زندان‌ها شدند. این نهاد بین‌المللی مدافع حقوق روزنامه‌نگاران در گزارشی نسبت به احکام اعدام برای برخی از روزنامه‌نگاران و وبلاگ‌نویسان ابراز نگرانی کرده و با بیان اینکه در «مجموع ایران کشوری است که بیشترین شمار اجراء اعدام در جهان را دارد»، تاکید کرده است: ایران در 50 سال گذشته بیشترین شمار احکام اعدام علیه روزنامه‌نگاران را صادر و یا اجرا کرده است.

سازمان حقوق بشر اهواز در بیانیه خود این بازداشت‌های بی‌رویه را محکوم کرده و خواستار مشخص شدن سرنوشت فواد آلبوفتیله و آزادی فوری او و همه دیگر زندانیانی است که به دلیل فعالیت‌های رسانه‌ای و یا باورهای سیاسی زندانی شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم