ترامپ: 4 محموله سوخت ایرانی که برای ونزوئلا ارسال شده بودند را مصادره كردیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا با تاکید بر اینکه ایران نباید محموله سوخت به ونزوئلا ارسال كند، گفت، محموله‌های تهران را مصادره کردیم و هم‌اکنون وارد هیوستون در ایالت تگزاس، جایی كه یک مركز بزرگ حمل و نقل سوخت است انتقال داده شد.

ترامپ در یک کنفرانس مطبوعاتی در کاخ سفید با اشاره به توقیف کشتی‌های حامل سوخت ایران که به سمت ونزوئلا حرکت می‌کردند، گفت: «ما 4 کشتی نفتی داریم که اکنون به سوی هیوستون به حرکت درآمدند. قرار نیست ایران نفت را به ونزوئلا صادر کند. ما نفتکش‌ها را مصادره کردیم و آنها را به هیوستون در ایالت تگزاس انتقال دادیم».

این درحالی است که وزارت دادگستری ایالات متحده آمریکا در بیانیه‌ای گفت: «با کمک شرکای خارجی، محموله مصادره شده اکنون در ایالات متحده توقیف شده است».

وزارت خزانه داری آمریکا گفت كه كل محموله‌ها حدود 1.116 میلیون بشكه از فرآورده‌های نفتی است و این بزرگترین توقیف سوخت ایران توسط ایالات متحده آمریکاست که تاکنون انجام گرفته است.

وزارت امور خارجه آمریكا موفقیت توقیف و فرایند کنترل محموله‌های سوختی را مدیون فرستاده ویژه خود برای امور ایران دانست. این چهار کشتی که به نام‌های «لونا»، «پاندی»، «برینگ» و «بلا» معروفند، مواد سوختی برای ونزوئلا حمل کرده بودند. اما قبل از رسیدن به مقصد در آب‌های آزاد بین المللی آزاد توسط ایالات متحده آمریکا توقیف شده‌اند و اکنون در حال حرکت به سمت هیوستون هستند.

در حالی که واشنگتن از توقیف 4 کشتی نفتی و موافقت صاحبان آنها مبنی بر انتقال محموله‌های سوخت‌شان به کشتی‌های دیگر خبر داده‌اند، یک مقام ایرانی اظهار داشت که هیچ کشتی ایرانی یا محموله سوختی تاکنون مصادره نشده است.

مقام ایرانی اما به انکار اکتفا نکرد بلکه در عین حال هشدار داد كه تهران به هیچ كشوری اجازه انجام چنين اقداماتي را نخواهد داد.

ایالات متحده پیشتر برای توقیف این کشتی‌های حامل سوخت ایرانی زمینه سازی کرده بود. یکی از مهمترین مراحل این زمینه سازی ماه گذشته بود که ماه گذشته تعدادی از دادستان‌های آمریکایی، دادخواستی برای توقیف این چهار کشتی ـ که عازم ونزوئلا بودند، صادر کرده بودند.

طبق دادخواست فدرال‌های آمریکا، یک تاجر ایرانی وابسته به سپاه پاسداران که واشنگتن نام او را در لیست سازمان تروریستی قرار داده است، از طریق ایجاد شبکه‌ای از شرکت‌های جعلی اقدام به صدور محموله‌های نفتی کرده تا از این شرکت‌های جعلی برای دور زدن تحریم‌های آمریکایی استفاده کند.

به گزارش وال‌استریت‌ژورنال، یک مقام آمریکایی گفته، این کشتی‌ها بدون استفاده از زور نظامی توقیف شده‌اند.
مقام‌های آمریکایی گفته‌اند، هنگامی که حکم دادستان‌های آمریکایی در ماه جولای صادر شد، کشتی‌های «برینگ» و «بلا» در حال حرکت در نزدیکی سواحل «کاپ ورد» بودند. کشتی‌های «لوند» و «پاندی» هم آخرین سیگنال‌های خودشان را ماه گذشته میلادی از آب‌های عمان ارسال کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید