بلومبرگ: قطر اجماع خلیجی را شکست و از ایران جانبداری کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

به گزارش بلومبرگ درپی ابراز خشنودی زیاد مقامات دولت ترامپ از یکپارچگی هم پیمانان خلیجی آمریکا در حمایت از تلاش این کشور برای تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران در شورای امنیت، مسئولان قطر علائمی را در ابراز شراکت تجاری دوحه با تهران و روابط حسن همجواری بروز داده و چندان شور و شوقی از خود در ابراز پشتیبانی از موضوع دولت آمریکا، همچون دیگر اعضای شورای همکاری خلیج نشان نداده‌اند.

بلومبرگ افزوده ‌است که این وضعیت، بیانگر بروز تنش در ارتباط با تصمیم آمریکا برای ادامه تحریم تسلیحاتی علیه ایران است زیرا حضور مخالفانی با این سیاست آمریکا در میان هم پیمانان اروپایی آن عملاً منجر به شکست در تصویب این قطعنامه پیشنهادی شد و آلمان، فرانسه و بریتانیا از رای دهی در حمایت از این قطعنامه پیشنهادی، خوداری کردند.

دولتمردان آمریکا از پیام حمایت هر 6 کشور عضو شورای همکاری خلیج از موضع آمریکا، استفاده کردند و بیانیه مزبور از سوی دبیرکل شورای همکاری امضا شده ولی به گفته یک مسئول بلندپایه قطری، دیگر فرصتی برای در خواست ایجاد تغییر در این بیانیه وجود نداشت ولی دو مقام مسئول خلیجی که نخواستند نامشان فاش شود خاطرنشان کردند این بیانیه، گویای تمامیت دیدگاه فطر نبوده ‌است.

نخستین نشانه بروز اختلاف زمانی بود که رسانه‌های قطری به نقل از مقام مسئولی در وزارت خارجه این کشور عنوان کردند که تصمیم‌گیری‌های جمعی کشورهای شورای همکاری خلیج معمولاً درپی نشست‌های برنامه‌ریزی شده وزرای خارجه گرفته می‌شوند و مجازات‌های یک جانبه منجر به نتایج مثبت نمی‌شوند.

این مقام مسئول گفت: «ادامه سیاست‌های لجوجانه و نادیده انگارانه تنها به برهم خوردن ثبات می‌انجامد».

این موضعگیری باعث بروز تنش در میان دیگر اعضای شورای همکاری خلیج گردید که از موضع آمریکا در مقابله با نفوذ ایران در منطقه حمایت می‌کنند.

وی در پاسخ به پرسشی در این مورد که آیا قطر آمادگی تأیید هم پیمانی خلیجی با موضع آمریکا را دارد گفت که برایان هوک فرستاده پیشین آمریکا در امور ایران، پنجشنبه گذشته به خبرنگاران گفته بود «آنها به شکل رسمی با این بیانیه موافقت کردند و این امر پس از جربحث‌های بسیار بود».

آمریکا به خاطر تلاش‌های خود در تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت مورد انتقاد قرار گرفته که صلاحیت این تحریم تا اکتبر آینده منقضی خواهد شد. علت این امر تا حدودی به تهدیدهای دولت ترامپ بازمی‌گردد که در صورت پایان تحریم‌ها، دولت ترامپ به «اعمال مجدد» تحریم‌های جهانی علیه ایران سوق داده خواهد شد که به موجب برجام، از شدت این تحریم‌ها کاسته شده‌است.

2d1e6ce2-3ff6-4d0c-8b68-517747baed42
2d1e6ce2-3ff6-4d0c-8b68-517747baed42

بر اساس بیانیه انتشار یافته در سایت کرملین، ولادمیر پوتین با اشاره به «افزایش فزاینده جربحث‌ها» در خصوص ایران در سازمان ملل، از طریق آنلاین پیشنهاد برگزاری همایش رهبران پنج عضو دائمی شورای امنیت به همراه آلمان و ایران را برای بررسی برجام را مطرح نمود.

شایان ذکر است که پادشاهی سعودی، امارات، بحرین و مصر روابط خود با قطر را به دلیل حمایت این کشور از تروریسم قطع کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم