انتقاد واشنگتن از کشورهایی که در تصویب قطعنامه تمدید تسلیحاتی ایران کار شکنی کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کلی کرافت نماینده آمریکا در سازمان ملل از کشورهایی که با پیش‌نویس قطعنامه آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران مخالفت کرده یا به آن رای ممتنع داده بودند، بشدت انتقاد کرد.

در پی نافرجام ماندن تلاش آمریکا در شورای امنیت برای تصویب پیش‌نویس تمدید تحریم تسلیحاتی ایران، کرافت به کنایه از کشورهای مخالف و رای ممتنع دهنده خواست تا به پرسش‌های قربانیان اقدامات ایران در یمن، عراق، لبنان و سوریه پاسخ دهند.

وی شنبه 15 اوت در کلیپی که در یوتیوب به اشتراک گذاشته شده، گفت: «ترجیح می‌دهم اعضایی از شواری امنیت سخن بگویند که به پیش‌قطعنامه پیشنهادی، رای مخالف یا ممتنع دادند، با مادرانی در یمن حرف بزنند که شاهد پرپر شدن کودکان خود و مرگ آنها در نتیجه مستقیم حمایت‌های ایران از شورشیان حوثی هستند. باید این مادران را در جریان چگونگی فعالیت شورای امنیت در جهت منافع شورشیان حوثی قرار دهند.»

کرافت افزود: «با خانواده‌هایی در سوریه سخن بگوئید که درنتیجه حمایت‌های مستقیم ایران از نظام اسد، از هم پاشیده‌اند. به آنها بگوئید که شورای امنیت به آنها گوش فرا می‌دهد.»
وی افزود: «با لبنانی‌هایی صحبت کنید که هنوز از فاجعه بندربیروت در رنج و عذابند و به خوبی از تأثیرات مسموم کننده اقدامات ایران و حزب‌الله علیه ملت لبنان آگاهی دارند. با کشورهای منطقه و مردم بحرین، کویت، عمان، قطر، پادشاهی سعودی، امارات و اسرائیل سخن بگوئید که از شورای امنیت خواستند، دست به اقدامی درست و اخلاقی زده و تحریم تسلیحاتی علیه ایران را تمدید کند. به آنها بگوئید که شورای امنیت تهدید گری‌های شدید ایران را به رسمیت شناخت و این کشورها عملاً اهدافی برای موشک‌ها و تجاوز کاری‌های ایران هستند.»

به گفته مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در جمعه 14 اوت، شورای امنیت با پیش نویس قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران مخالفت کرد که مدت آن در اول اکتبر آینده منقضی خواهد شد.

پمپئو در این راستا گفت: «شورای امنیت در پاسداری از مأموریت اساسی خود شکست خورد و در بازخواست از ایران دچار شکست شد.»

وزیر خارجه آمریکا با تأکید بر این که شورای امنیت، خواسته‌های کشورهای خاورمیانه را نادیده گرفته افزود که آمریکا این اشتباه را تصحیح خواهد کرد.

به گفته وی شورای امنیت بزرگترین کشور حامی تروریسم را از امکان خریداری سلاح‌های مرگبار برخوردار ساخت و خواسته کشورهای خاورمیانه را نادیده انگاشت اما «آمریکا این اشتباه را تصحیح خواهد کرد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید